Papież: taka wiara jest infantylna

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Według papieża wiara jest darem i "nie można jej zdobyć". O tym, bez czego nie będzie wzrastać i stanie się infantylna - mówił w wywiadzie Ojciec Święty Franciszek.

 

Długą rozmowę z Ojcem Świętym przeprowadził pod koniec lutego w Watykanie wysłannik dziennika "Die Zeit", który zamieścił ją w numerze z 9 marca.

 

>>Papież: musimy się zastanowić nad możliwością dopuszczenia do kapłaństwa żonatych mężczyzn

 

Pytany o rolę papieża Franciszek podkreślił, że nie zależy mu na tym, aby był stawiany za wzór. "Jestem całkiem normalnym człowiekiem, który robi to, co potrafi" - powiedział.

 

Zaznaczył, że jest grzesznikiem, omylnym "i nie wolno nam zapominać, że idealizowanie jakiegoś człowieka zawsze stanowi podświadomy rodzaj agresji". "Nie wypada mi mówić, że jestem omylnym grzesznikiem" - stwierdził rozmówca "Die Zeit". 

 

Przyznał następnie, że tak jak św. Piotrowi, jemu także nie są obce kryzysy wiary i chwile pustki. "Bez kryzysów nie można wzrastać" - jest przekonany Ojciec Święty. Jego zdaniem, "wiara, która nie przeżywa kryzysów, aby potem na nich wzrastać, jest infantylna".

 

Przypomniał, że także Piotr zaparł się Jezusa, a mimo to stał się głową Kościoła. Człowiek, który twierdzi, że zawsze jest pewny swych racji, jest w rzeczywistości fundamentalistą. Jezus kocha grzeszników bardziej niż sprawiedliwych.

 

"Są takie całkowicie mroczne chwile, kiedy mówię: Panie, ja tego nie pojmuję" - przyznał Franciszek i wyjaśnił, że dotyczy to także kłopotów, które sam sobie "nawarzył", bo "jestem grzesznikiem i potem się złoszczę". Ale - dodał - od tych "złości" jednak prawie się odzwyczaił.

 

Według papieża wiara jest darem i "nie można jej zdobyć", ale trzeba o nią pokornie prosić Pana. Czasem trzeba trwać w kryzysie i prosić, aby wiara została nam dana na nowo, "wcześniej czy później" - oświadczył Ojciec Święty. Wyjaśnił, że wiara jest dlań światłem, darem, przekonaniem i zdolnością tłumaczenia sobie własnego życia, gdyż "dla tego, kto wierzy, wszystko staje się możliwe".

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.12

Liczba głosów:

43

 

 

Komentarze użytkowników (11)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

brodaczewska 20:03:34 | 2017-03-11
Dla mnie osobiście to bardzo budujące. Mamy praw błądzić pod warunkiem że podejmujemy wysiłek powrotu ... Błądzenie, poszukiwanie, a innymi słowy kryzysy są częścią drogi .. Nie należy ani siebie ani innych za to potępiać.

Oceń 5 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

stersampl 14:28:36 | 2017-03-11
Nie każdy Papież przebywał w kryzysie, Jan Paweł naprzykład nie miał na kryzysy czasu.W ogóle po co te dziwne wypowedzenia, dzęnikarze, Fidele Kastro i żonate ksiądzy?? Po co siać zgorszenie i zwodzić Wernych ? Życie Papieżowi jak najszybczej wyjść z kryzysu i przestać rujnować Kościół. Jeśli brak cie wiary, wyberz pustelnictwo, samotność ale nie rób duchownego stryptyzu dla dzięnnikarzy.

Oceń 10 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MAGDALENA 10:07:10 | 2017-03-11
Pilne!!!

Zanim na całego będziesz się rozwodził na temat ubóstwiania, to najpierw wyjaśnij dlaczego występujesz pod nickiem TomaszL jeśli na imię masz Jacek Prusak SJ.

Oceń 8 14 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

TomaszL 09:02:37 | 2017-03-11
Dramatem Papiestwa jest ubóstwianie Papieży, a współczenśnie robienie z nich medialnych gwiazd. 

 

Oceń 4 14 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

czesiek900 08:59:51 | 2017-03-11
Podstawowa zasada dotycząca zwierzchnictwa została wyłuszczona w 1 Koryntian 11:3: Głową każdego mężczyzny jest Chrystus, a głową kobiety jest mężczyzna, a głową Chrystusa jest Bóg.(1 Koryntian 11:3) Ale chcę, byście wiedzieli, że głową każdego mężczyzny jest Chrystus, a głową kobiety jest mężczyzna, a głową Chrystusa jest Bóg.(1 Koryntian 15:27-28) Albowiem Bóg podporządkował wszystko pod jego stopy. Ale gdy mówi, iż wszystko zostało podporządkowane, jest oczywiste, że z wyjątkiem tego, który mu wszystko podporządkował. 28 A gdy już wszystko będzie mu podporządkowane, wtedy również sam Syn podporządkuje się temu, który mu wszystko podporządkował, tak by Bóg był wszystkim dla każdego. Głową Chrystusa jest Bóg.(Efezjan 5:23) ponieważ mąż jest głową żony, jak i Chrystus jest głową zboru — on, wybawca tego ciała.(Efezjan 1:22) On też podporządkował wszystko pod jego stopy i nad wszystkim uczynił go głową dla zboru,                                   http://www.jw.org/pl     http://wol.jw.org/pl/wol/s/r12/lp-p?q=zasada+zwierzchnictwa&p=par

Oceń 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

stos 08:45:04 | 2017-03-11
Rad bym usłyszeć jak Franciszek radzi sobie z dogmatem o nieomylności papieskiej ( czy go uznaje) .
Wygląda bowiem na to,że papież próbuje dostosować Kościół do siebie, nie zaś siebie do Kościoła.
W praktyce więc mamy Jose Bergolio nie Następcę św.Piotra 

Oceń 22 9 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook