Papież: należy uaktualnić muzykę w Kościele unikając banalności

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Papież Franciszek powiedział, że należy uaktualnić muzykę w Kościele. Trzeba przy tym unikać przeciętności, powierzchowności i banalności - dodał podczas sobotniej audiencji dla uczestników międzynarodowego sympozjum na temat muzyki sakralnej.

 

"Konieczne jest to, aby muzyka sakralna i śpiew liturgiczny w pełni zasymilowały się z językami artystycznymi i muzycznymi aktualnych czasów"- mówił Franciszek zwracając się do osób biorących udział w konferencji zorganizowanej przez Papieską Radę Kultury.

 

Wyraził opinię, że należy sprawiać, aby muzyka ta wywoływała "wibracje" w sercach współczesnych ludzi i tworzyła klimat otwarcia oraz "pełnego uczestnictwa w misterium".

 

Papież przyznał, że "spotkanie ze współczesnością" stworzyło wiele problemów, dotyczących języka, form i gatunków muzycznych.

 

 

- Czasem przeważyła pewna przeciętność, powierzchowność i banalność kosztem piękna i intensywności uroczystości liturgicznych - stwierdził Franciszek.

 

Zaapelował o odnowę, “zwłaszcza jakościową" muzyki sakralnej i śpiewu liturgicznego. Musi temu towarzyszyć, wskazał, ochrona bogatego dziedzictwa przeszłości przy zachowaniu równowagi i unikaniu "wizji nostalgicznej i archeologicznej".

 

Papież zwrócił także uwagę na konieczność właściwej edukacji "estetycznej i muzycznej" duchowieństwa oraz świeckich.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.56

Liczba głosów:

18

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

puella 12:53:47 | 2017-03-07
Czy ja dobrze zrozumiałam...? Uaktualnić muzykę czyli przystosować do naszych czasów i dzisiejszych ludzi, ale uniknąć przeciętności, powierzchowności i banalności...? JAK??? 
Zamiast uaktualniać proponuję szerzyć wśród ludzi kulturę, historię i wiedzę na temat sztuki. Gwarantuję, że ktoś, kto choć trochę wejdzie w temat, nie będzie chciał "poprawiać" tego, co jest. A, proponuję także lepiej szkolić księży ze słuchu i śpiewu. A organistów z gry i śpiewu. Droga wiedzie raczej tędy, a nie w dostosowaniu wszystkiego pod ogłupiałe społeczeństwo.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

stos 18:24:44 | 2017-03-04
Papa opowiedział się za wibracjami,co mnie akurat nie dziwi bo jego nauka to jedna wielka wibracja.
Oczywiście jak na heretyka materialnego przystało nie powiedział wprost,że chorał gregoriański to sobie możemy w..., lecz umieścił w gablocie z wykopaliskami, do której czasem można zaglądać.  

Oceń 13 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 18:08:03 | 2017-03-04
Nie wiem o co dokłodnie chodzi Franciszkowi, ale pamiętam apel Jana Pawła II o unikanie kiczu w kościołach. Mam wrażenie, że tamte słowa Papieża przeszły bez echa. A szkoda...

Oceń 14 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

asyz 16:37:44 | 2017-03-04
Nadziwić się nie mogę jak ten kościół mógł przetrwać 2000 lat bez franciszka!

Oceń 15 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Stick 15:41:01 | 2017-03-04
Był Stalin Wielki Językoznawca, teraz mamy Franciszka Wielkiego Muzykologa

Oceń 14 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

TomaszL 15:14:29 | 2017-03-04
Nic bardziej nie raduje serc, jak sakropolo - gitareczki, perkusyjki, przetrenowane układy choreograficzne.
Najlepsza muzyka w kościołach to bardzo głośna muzyka aby nie zrozumiec infatylnych tekstów, ale poczuć wibracje basu i perkusji.

Oceń 16 5 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook