Papież do paraolimpijczyków: jesteście znakiem nadziei

Radio Watykańskie
(fot. EPA/CLAUDIO PERI)

Każdy człowiek jest darem a włączenie go wzbogaca społeczeństwo - powiedział Franciszek do uczestników specjalnych igrzysk olimpijskich, których przyjął na audiencji 16 lutego w Watykanie.

 

Gośćmi Franciszka była delegacja sportowców z niepełnosprawnością intelektualną i ich opiekunów, którzy w marcu br. wezmą udział w specjalnych igrzyskach zimowych w Austrii.

 

Obecna na spotkaniu z papieżem dziennikarka Debora Donnini z Radia Watykańskiego przypomniała, że nie jest to pierwsze takie wydarzenie z udziałem tej grupy sportowców w Watykanie, ale - dodała - za każdym razem panuje ta sama radość wśród niepełnosprawnych i ich opiekunów. Ludzie ci pokazują samym swoim życiem, że "nie ma przeszkód ani bariery, których nie można pokonać" - podkreśliła.

Zwracając się do swych gości Ojciec Święty powiedział: "Jesteście znakiem nadziei dla tych, którzy angażują się na rzecz społeczeństwa włączającego". Zwrócił uwagę, że "każde życie jest cenne, każda osoba jest darem a włączenie [jej] wzbogaca społeczeństwo". "Oto wasze przesłanie dla świata bez granic i bez wykluczeń" - dodał papież.

Zauważył, że "widząc piękny uśmiech na waszych twarzach i wielkie szczęście w waszych oczach, gdy zebraliście się na zawodach, zdajemy sobie sprawę, co to znaczy szczera i dobrze zasłużona radość", a"najpiękniejszym zwycięstwem jest pokonanie samych siebie". "I możemy uczyć się od was cieszyć się z małych i zwykłych rzeczy, i to cieszyć się razem" - stwierdził gospodarz spotkania.

Podkreślił następnie znaczenie sportu, stałego przygotowania, które - choć wymaga ofiar - rozwija zdolności, które w przeciwnym wypadku pozostałyby ukryte i które pozwala wzrastać w wytrwałości, zgodnie ze ślubowaniem składanym w czasie tych igrzysk specjalnych: "Abym mógł zwyciężyć, ale jeśli mi się to nie uda, to abym mógł próbować tego ze wszystkich swych sił". A zatem ci sportowcy, którzy wezmą udział w specjalnych paraolimpijskich igrzyskach zimowych, będą "biciem serca dla świata", jak brzmi motto tych zawodów - zaznaczył Ojciec Święty.

Stowarzyszenie Igrzysk Specjalnych działa w 170 krajach świata, skupiając ponad 4 mln młodzieży i starszych sportowców upośledzonych umysłowo oraz przeszło milion wolontariuszy, uczestniczących w podejmowanych przez tę organizację inicjatywach. Założyła ją w 1963 Amerykanka, siostra prezydenta Kennedy'ego Eunice Mary Shriver (z domu Kennedy; 1921-2009), a dziś na jej czele stoi jej syn Timothy Shriver. Warto dodać, że najmłodsza córka założycielki - Maria jest żoną sportowa, aktora i polityka Arnolda Schwarzeneggera.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych
Papież Franciszek 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook