Papież odwiedzi kolejną parafię rzymską

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

W niedzielę 19 lutego o godz. 16 papież Franciszek uda się do parafii św. Marii Józefy od Serca Jezusowego w rzymskiej dzielnicy Ponte di Nona.

 

Będzie to jego druga wizyta w parafii Wiecznego Miasta, a 13. od początku obecnego pontyfikatu. 15 lat temu - 16 grudnia 2001 - miejsce to odwiedził św. Jan Paweł II, pozostawiając w darze parafianom cenny krzyż, stojący obecnie na ołtarzu i reprodukcję "Piety" na płótnie.

 

Program pobytu Ojca Świętego przewiduje, że zaraz po przybyciu spotka się on z dziećmi i młodzieżą w wieku szkolnym i starszą w teatrze parafialnym, następnie kolejno z chorymi, rodzinami i pracownikami miejscowego oddziału Caritas. Wyspowiada też czworo parafian, po czym rozpocznie się uroczysta koncelebrowana Msza święta pod przewodnictwem i z kazaniem papieża.

 

Podczas tej wizyty będą mu towarzyszyć papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kard. Agostino Vallini, jego biskup pomocniczy dla Wschodniego Sektora Rzymu bp Giuseppe Marciante, miejscowy proboszcz ks. Francesco Rondinelli i jego wikariusz ks. Luca Bazzani, proboszcz-prefekt ks. Joseph Alesander de León i inni księża XVIII prefektury, na której terenie znajduje się parafia.

 

Powstała ona 16 lat temu, a pierwszą Mszę św. odprawił w niej 27 stycznia 2001 ówczesny wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej kard. Camillo Ruini. Patronką parafii jest św. Maria Józefa od Serca Jezusa Sancho de Guerra, założycielka Zgromadzenia Sióstr od Jezusa Miłości, kanonizowana 1 października 2000 przez św. Jana Pawła II. Zarówno obecny proboszcz, jak i wikary pełnią swe funkcje od 5 miesięcy, po opuszczeniu parafii przez pierwszego proboszcza ks. Angelo De Caro, który zarządzał nią 16 lat.

 

- Każdy proboszcz marzy, aby jego wspólnotę odwiedził Ojciec Święty, ale my nigdy na to nie liczyliśmy, tym bardziej że jestem tu od niedawna - wyznał w rozmowie z dziennikarzami ks. Rondinelli. Dodał, że gdy kard. Vallini oznajmił mu tuż przed Bożym Narodzeniem, że w lutym przybędzie do nich papież, - "ugięły się pode mną kolana i doświadczyłem radości trudnej do wyrażenia słowami".

 

Parafia liczy 6,5 tys. rodzin (ok. 20 tys. mieszkańców), w większości młodych małżeństw z małymi dziećmi; spośród nich nieco ponad 200 dzieci uczęszcza "gorliwie", jak podkreślił proboszcz, na katechezę, "mamy też dwa boiska: do piłki nożnej i koszykówki". Kapłan marzy o uruchomieniu jak najszybciej oratorium i studium teatralnego dla młodzieży, gdyż - jak wyjaśnił - "mamy tu przepiękny teatr, który jednak jest niewykorzystany". Poza tym zajęcia te miałyby na celu większe uaktywnienie młodych ludzi - dodał proboszcz. Ponadto prężnie działa parafialna Caritas z ok. 20 wolontariuszami, którzy rozdzielają paczki ponad 200 rodzinom (łącznie ok. 600 osób), gdyż - jak zaznaczył ks. Rondinelli - w tej dzielnicy jest bardzo wysoki wskaźnik ubóstwa.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.67

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook