"Trzeba kobietom przywrócić właściwe miejsce w Kościele"

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

"Kto był ważniejszy w Dniu Pięćdziesiątnicy, Matka Boża czy Apostołowie? Matka Boża" - mocne słowa papieża Franciszka o roli kobiet w Kościele w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika El Pais.

 

Publikujemy pełną wypowiedź papieża:

 

Jednym z ważnych tematów jest rola świeckich, a przede wszystkim kobiet, w Kościele. Pragnieniem Ojca Świętego jest, by miały one większy wpływ na podejmowanie decyzji. Do jakiego punktu może Ojciec Święty w tym względzie dotrzeć?

 

Znaczenia kobiet nie należy poszukiwać tylko w jej roli urzędowej, bo w ten sposób zamienimy ruch kobiet w Kościele w szowinizm w spódnicy. Nie. Jest coś o wiele bardziej istotnego niż odzyskanie znaczenia urzędowego kobiet. Ta droga też jest dobra.

 

Kobieta jest wicedyrektorem biura prasowego Watykanu, również kobieta jest dyrektorem Muzeów Watykańskich… Tak, to co dotyczy funkcji też jest dobre. Ale mnie interesuje bardziej to, by kobiety nam dały swoje myślenie, bo Kościół jest rodzaju żeńskiego (od tłumacza: w większości języków europejskich Kościół jest rodzaju żeńskiego, np. w języku hiszpańskim la Iglesia).

 

Kościół jest oblubienicą Chrystusa i to jest podstawa teologiczna kobiety. Kto był ważniejszy w Dniu Pięćdziesiątnicy, Matka Boża czy Apostołowie? Matka Boża. To, co się tyczy funkcji, może nas zdradzić. Tak, trzeba kobietom przywrócić właściwe miejsce. Jeszcze wiele w tym względzie brakuje. I trzeba nadal pracować, by kobiety mogły dać Kościołowi oryginalność swojej istoty i swojej myśli.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.1

Liczba głosów:

58

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Metanoia 18:38:44 | 2017-02-07
Kiedy kobiety zrozumieją, że miłość przychodzi na ten świat tylko przez Ojca? Świat matriarchalny rozpadnie się pod naporem wewnętrznych naprężeń. Kobiecość nie istnieje. Kobiecość to wyeksponowana seksualność. Engels powiedział dosadniej bo powiedział aby kobietę wyrwać z prostytucji domowej i oddać prostytucji społecznej. Dla niego kobiecość = prostytucja. Delikatność, subtelność, miłość to przecież Adam. Adam, którego duch przychodzi tylko przez Ojca. Nigdy przez matkę. Matka to macieżyństwo = zawłaszczenie wolności dziecka przez matkę i zawłaszczenie wolności matki przez dziecko. Niewola Prawa płynie od Ewy, matki tego świata.
Miłość i wolność płyną przez Jezusa jako Duch Ojca w Adamie. Ewa nigdy nie otrzymała tożsamości od Boga. Tożsamość otrzymuje od męża i dlatego Jezus nie uczynił równymi meżczyzny i kobiety ale powiedział aby kobieta była mężczyźnie poddana. Kobieta kiedy wypełni się Duchem Jezusa staje się Adamem - jedynym człowiekiem i może zacząć kochać siebie i innych. Inaczej nigdy nie dowie się kim jest miłość. Tylko Adam dzięki Duchowi Ojca jest zdolny do miłości.

Oceń 12 32 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

asyz 17:57:49 | 2017-02-07
Najważniejsze w Dniu Pięćdziesiątnicy było ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO!

Oceń 14 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~k.jarkiewicz.ign 12:01:30 | 2017-02-07
A to dobre, przywrócić kobietom właściwe miejsce w Kościele! Przecież kobiety są od początku na właściwym miejscu w Kościele, tj. w samym jego centrum, tylko niektórzy chyba tego nie widzą, bo nie chcą tego widzieć. Wciskanie kobiet na stanowiska w patriarchalnej instytucji to jak wlewanie wina w stare bukłaki. Efekt ten sam. "Polerujemy" skostniałe struktury, choć wiemy, że to nic nie da tylko przedłuża agonię. Kto będzie podtrzymywał patriarchat,gdy w niektórych seminariach już 30% kleryków to synowie samotnych matek. Zresetujecie im mózgi i serca, aby na bazie zstraumatyzowanej miłości matczynej zbudować cześć i oddanie dla Boga Ojca. A jak zamierzacie nauczyć kleryków służby,gdy przez większość życia widzieli ją jedynie w wydaniu żeńskim - dom sfeminizowany, szkoła sfeminizowana i nagle patriarchalny Kościół. Panowie macie duży problem,który na razie próbujecie obejść bokiem,ale to niedługo juz nie wystarczy: religijność kobiet a religijność mężczyzn to dwa różne światy, jak dwie strony Księżyca. Szerokość rowu się pogłębia i niedługo nie będzie żadnych punktów stycznych. Już dziś wiele kobiet aktywnych w Kościele na działania instytucji odpowiada wzruszeniem ramion. Co macie im do zaproponowania? Stołki w watykańskich dykasteriach - nie ośmieszajcie się.

Oceń 41 22 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook