Papież zatwierdził 8 dekretów dotyczących 116 osób

(fot. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO / HANDOUT)

Papież Franciszek upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do ogłoszenia 8 dekretów dotyczących łącznie 116 osób. Ogłosił to w czasie audiencji, jakiej udzielił prefektowi tego urzędu kard. Angelo Amato 21 grudnia w Watykanie.

 

W tym gronie są: jeden błogosławiony i jedna sługa Boża, a odnoszące się do nich dekrety mówią o uznaniu cudów przypisywanych ich wstawiennictwu, 109 męczenników zamordowanych "z nienawiści do wiary" w czasie wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936-37 oraz dwaj kapłani, dwie siostry i jeden świecki - w tym wypadku chodzi o uznanie cnót heroicznych.

 

Jako pierwszy na liście, ogłoszonej 22 bm. przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, znajduje się hiszpański kapłan, pijar bł. Faustyn Míguez (1831-1925), założyciel Zgromadzenia Córek Boskiej Pasterki, beatyfikowany 25 października 1998 przez św. Jana Pawła II. Dekret uznaje prawdziwość cudu, przypisywanego jego wstawiennictwu.

 

Podobnie jest ze sługą Bożą Leopoldyną Naudet (1773-1834). Była ona Włoszką, założyła Zgromadzenie Sióstr od Świętej Rodziny.

 

Z kolei dekret uznaje męczeństwo kapłanów Mateusza Casalsa i Teofila Casajúsa, brata Ferdynanda Saperasa i ich 106 towarzyszy ze Zgromadzenia Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Maryi Panny, zamordowanych z nienawiści do wiary w czasie wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936-37.

 

Pięć następnych dokumentów, zatwierdzonych przez Ojca Świętego, dotyczy uznania cnót heroicznych następujących sług Bożych:

 

  • ks. Jana Chrzciciela Fouque’a (1851-1926) z Francji,
  • zakonnika-pasjonisty o. Wawrzyńca (Lorenzo) od Ducha Świętego (imię świeckie: Egidio Marcelli; 1874-1953),
  • s. Marii Rafaeli od Świętego Serca Jezusa (w świecie: Sebastiana Lladó y Sala; 1814-99), Hiszpanki z Majorki, założycielki Zgromadzenia Misjonarek Świętych Serc Jezusa i Maryi,
  • s. Klelii Merloni (1861-1930), Włoszki, założycielki Instytutu Najświętszego Serca Jezusa,
  • Izydora Zorzano Ledesmy (1902-42), Hiszpana, świeckiego członka Opus Dei.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook