Franciszek: pokój dla Bliskiego Wschodu

Franciszek: pokój dla Bliskiego Wschodu
(fot. CTV)
Logo źródła: Radio Watykańskie KAI / CTV / psd

O położeniu kresu wszelkim przejawom bólu, przemocy i dyskryminacji religijnej, kulturalnej i społecznej na Bliskim Wschodzie zaapelował Franciszek do przywódców narodów i organizacji międzynarodowych oraz do wierzących wszystkich religii i ludzi dobrej woli. Mówił o tym do uczestników 86. zgromadzenia Spotkania Dzieł Pomocy Kościołom Wschodnim (ROACO), których przyjął na audiencji 20 czerwca w watykańskim Pałacu Apostolskim. Zakończyło ono dzisiaj obrady w Rzymie na temat "Sytuacja chrześcijan i Kościołów w Egipcie, Iraku, Syrii i w Ziemi Świętej".

Papież wyraził uznanie i wdzięczność Kościołom i instytucjom współpracującym z nimi za wszystko, co robią, aby wesprzeć chrześcijan bliskowschodnich i zachęcił ich do dalszych działań w tym kierunku. Podkreślił doniosłość świadectwa wierności Chrystusowi, Ewangelii i Kościołowi na tych ziemiach oraz wezwał do dalszego wykonywania tych zadań w duchu miłości, wypływającej z miłości Boga w Chrystusie, "której szczytem jest Krzyż - jaśniejący znak miłosierdzia i miłości Boga do wszystkich, wlanej w nasze serca przez Ducha Świętego".

Ojciec Święty zachęcił także uczestników spotkania do wspierania go - szczególnie w trwającym obecnie Roku Wiary - w jego posłudze "przewodzenia Kościołowi w miłości". Zaapelował o współpracę z nim "w wierze i w miłości Jezusa Chrystusa naszego Boga" i przypomniał, że "nasze działanie będzie skuteczne tylko wtedy, gdy będzie zakorzenione w wierze, karmione modlitwą, zwłaszcza Świętą Eucharystią - sakramentem wiary i miłości".

Franciszek wezwał członków i współpracowników ROACO do dalszego mądrego i troskliwego rozwijania dzieła służenia Bogu i braciom, dodając, że przemyślane i skoordynowane projekty winny mieć jako priorytet formację, zwłaszcza młodzieży. Jednocześnie przypomniał, że muszą one być "znakiem owego wyznania miłości Bożej, które stanowi tożsamość chrześcijańską". Kościół czerpie swe bezpieczeństwo nie ze środków ludzkich, ale jako należący do Boga, "ufa Jego obecności i Jego działaniu oraz niesie w świat moc Boga, która jest mocą miłości" - stwierdził papież. Życzył swym gościom, aby cennym punktem odniesienia była dla nich adhortacja apostolska Benedykta XVI "Ecclesia in Medio Oriente".

DEON.PL POLECA

Nawiązując do obecności na audiencji patriarchów i innych hierarchów Kościoła łacińskiego i katolickiego Kościołów wschodnich oraz przedstawicieli papieskich w tym regionie Franciszek wyraził zaniepokojenie o losy tamtejszych chrześcijan. Zwrócił uwagę, że żyją oni w sytuacji przemocy i braku bezpieczeństwa, które "wydają się nie mieć końca i nie oszczędzają niewinnych i najsłabszych". Ludzie wierzący są proszeni "o stałą i ufną modlitwę, aby Pan udzielił upragnionego pokoju, połączonego z dzieleniem się i konkretną solidarnością" - mówił dalej Ojciec Święty.

 

Więcej »

"Chciałbym jeszcze raz z samej głębi swego serca zaapelować do przywódców narodów i organizacji międzynarodowych, do wierzących wszystkich religii oraz do mężczyzn i kobiet dobrej woli, aby ustały wszelki ból, wszelka przemoc i wszelka dyskryminacja religijna, kulturalna i społeczna" - powiedział z mocą gospodarz spotkania. Wyraził pragnienie, aby "starcie, które sieje śmierć, ustąpiło miejsca spotkaniu i pojednaniu, które niesie życie" oraz zachęcił "wszystkich cierpiących, aby nigdy nie tracili nadziei". Zapewnił, że "Kościół jest z nimi, towarzyszy im i ich wspiera".

Członków ROACO poprosił, aby uczynili wszystko, co w ich mocy, "dla złagodzenia wielkich potrzeb cierpiącej ludności, zwłaszcza syryjskiej, jak również coraz liczniejszych uchodźców i uciekinierów".

Spotkanie Dzieł Pomocy Kościołom Wschodnim jest komitetem, skupiającym wszystkie instytucje z różnych krajów, zaangażowane w finansowe i materialne wspieranie chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Przejawia się to wbudowaniu świątyń, ustanawianiu stypendiów dla uczniów i studentów z tego regionu, we wspieraniu projektów oświatowych i społeczno-sanitarnych. Na czele ROACO stoi z urzędu prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, a wiceprzewodniczącym jest sekretarz tego urzędu. Obecnie w skład Spotkanie wchodzi ok. 30 organizacji z USA, Włoch, Niemiec, Francji, Szwajcarii, Holandii i Austrii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek: pokój dla Bliskiego Wschodu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.