Franciszek osobiście wręczy Nagrodę Ratzingera

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

26 listopada o godz. 11.00 Ojciec Święty wręczy osobiście laureatom Nagrodę Ratzingera - poinformowała Watykańska Fundacja Ratzingera.

 

Jak wiadomo są nimi w roku bieżącym ks. prałat Inos Biffi z Włoch i prawosławny teolog Ioannis Kourempeles z Grecji.

 

W komunikacie oficjalnym poinformowano, że propozycja nazwisk laureatów została przedstawiona Ojcu Świętemu przez komitet naukowy Fundacji. W jego skład wchodzą kardynałowie Angelo Amato SDB (przewodniczący), Kurt Koch, Gianfranco Ravasi oraz arcybiskup Luis Francisco Ladaria SJ.

 

82-letni ks. prałat Inos Biffi jest światowej sławy teologiem i liturgistą, członkiem Papieskiej Akademii Teologicznej oraz Papieskiej Akademii św. Tomasza z Akwinu, autorem licznych książek, z których po polsku ukazały się: "Historia Eucharystii" oraz "Bernard z Clairvaux i Tomasz z Akwinu". Obecnie trwa we Włoszech wydanie jego "Opera omnia" (Dzieł wszystkich) - dotychczas ukazało się 20 tomów.

 

Ioannis Kourempeles urodził się w 1965 roku w Atenach. Studiował teologię na wydziałach teologicznych w Salonikach, Erlangen i Heidelbergu. Wykłada historię dogmatów oraz teologię dogmatyczną i symboliczną na wydziale teologicznym Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach. Jest pierwszym prawosławnym laureatem nagrody Ratzingera.

 

Przekazanie nagrody odbędzie się na zakończenie międzynarodowego sympozjum odbywającego się pod hasłem "Eschatologia, analizy i perspektywy" na Papieskim Uniwersytecie św. Krzyża w Rzymie.

 

Laureatów nagrody w wysokości 50 tys. euro wybiera założona w 2010 r. Watykańska Fundacja Josepha Ratzingera-Benedykta XVI. Stawia ona przed sobą cele naukowe i kulturowe w zakresie propagowania i poznawania teologii, ze szczególnym uwzględnieniem Pisma Świętego, patrystyki i teologii fundamentalnej.

 

Po raz pierwszy Nagrodę Ratzingera przyznano w czerwcu 2011 r. W 2014 r. jednym z laureatów był ks. prof. Waldemar Chrostowski.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?