Papież: terroryści nie pytają, czy jesteś katolikiem

(fot. giulio napolitano / Shutterstock.com)

Na znaczenie ekumenizmu modlitwy, wspólnej drogi i ekumenizmu krwi wskazał dziś Franciszek przyjmując uczestników obradującej w Rzymie Konferencji Sekretarzy Światowych Wspólnot Chrześcijańskich.


Oto słowa wypowiedziane przez Ojca Świętego do tego gremium w tłumaczeniu na język polski:

 

Dwie rzeczy zwróciły moją uwagę w tym co zostało powiedziane [przez przewodniczącego delegacji]. Po pierwsze, Jezus jest z nami. Druga rzecz: Jezus jest z nami w drodze. Słowa te skłaniają mnie do refleksji i stawiają mi dwa pytania: czy jestem zdolny uwierzyć, że Jezus jest z nami? Czy potrafię podążać ze wszystkimi razem, także z Jezusem? Często myślimy, że dzieło ekumeniczne jest tylko pracą teologów. Dlatego ważne, aby teologowie studiowali, wyrażali zgody i wyrażali sprzeciw: to bardzo ważne. Ale w międzyczasie ekumenizm czyni się przemierzając drogę. Jest to droga z Jezusem, nie z moim Jezusem przeciw twojemu Jezusowi, ale z naszym Jezusem. Jest to droga prosta: przemierza się ją z modlitwą i z pomocą innych. Modlić się razem: ekumenizm modlitwy jedni za drugich, a wszyscy o jedność. A potem, ekumenizm pracy dla tak wielu potrzebujących, dla wielu ludzi cierpiących dzisiaj z powodu niesprawiedliwości, wojen, tych okropnych rzeczy. Wszyscy razem musimy pomagać. Miłość bliźniego. To jest ekumenizm. To już jest jedność. Jedność w drodze z Jezusem.

 

Jest jeszcze inny ekumenizm, który musimy uznać i który jest dzisiaj bardzo aktualny: ekumenizm krwi. Kiedy terroryści lub mocarstwa globalne prześladują mniejszości chrześcijańskie lub chrześcijan, kiedy to czynią, nie zadają sobie pytania: "Czy jesteś Luteraninem? Czy jesteś prawosławnym? Czy jesteś katolikiem? Czy jesteś protestantem reformowanym? Czy jesteś Zielonoświątkowcem?". Nie: "Jesteś chrześcijaninem". Uznają tylko jedno: że jesteśmy chrześcijanami. Wróg się nie myli, dobrze potrafi rozpoznać, gdzie jest Jezus. To jest ekumenizm krwi. Jesteśmy dziś tego świadkami i myślę na przykład o koptyjskich mnichach prawosławnych ściętych na plażach Libii: są naszymi braćmi. Dali oni świadectwo o Jezusie, a umierając mówili: "Jezu, pomóż mi". Wyznali imię Jezusa.


A zatem ekumenizm modlitwy, ekumenizm wspólnej drogi; a wróg nas uczy ekumenizmu krwi. Dziękuję bardzo. Dziękuję bardzo za tę wizytę.

 

Konferencja Sekretarzy Światowych Wspólnot Chrześcijańskich istnieje od 1957 roku, a jej zadaniem jest pogłębienie wzajemnych relacji i krzewienie dialogu ekumenicznego. Spotyka się corocznie w październiku na trzy dni. Należą do niej: Światowy Związek Baptystyczny; Światowy Alians Kościołów Reformowanych; Światowy Alians Ewangelikalny; Kościół katolicki; Wspólnota Anglikańska; Kościół Adwentystów Dnia Siódmego; Międzynarodowa Konferencja Biskupów Starokatolickich; Kościół Mennonitów; Światowa Rada Metodystyczna; Ekumeniczna Rada Konsultacyjna Uczniów (Disciples Ecumenical Consultative Council); Armia Zbawienia; Światowa Federacja Luterańska; Religijne Towarzystwo Przyjaciół (kwakrzy); Kościół braci morawskich; Zielonoświątkowcy; Patriarchat Ekumeniczny (Konstantynopol); Patriarchat Moskiewski; Reformowana Rada Ekumeniczna; Światowa Konwencja Kościołów Chrystusowych.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.9

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?