Papież do Polaków: spełniajmy uczynki miłosierdzia

(fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)

Do spełniania uczynków miłosierdzia zachęcił Franciszek pielgrzymów polskich podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie.


- Pozdrawiam polskich pielgrzymów. Bracia i siostry, przeżywając Jubileuszowy Rok Miłosierdzia i korzystając z darów Bożej miłości, prośmy Ducha Świętego, aby rozpalał w nas pragnienie spełniania każdego dnia uczynków miłosierdzia co do ciała i co do duszy, abyśmy odpowiadali na tę miłość, niosąc ją najbardziej potrzebującym. Pamiętajmy, że wszystko, co czynimy braciom, czynimy samem Chrystusowi, który w nich jest. Niech Jego błogosławieństwo stale wam towarzyszy! - powiedział papież pozdrawiając Polaków.

 

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prałat Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

 

- Dzisiejsza katecheza otwiera cykl rozważań na temat uczynków miłosierdzia. Jedna z najpiękniejszych kart Ewangelii św. Mateusza przynosi nam nauczanie, które możemy uważać za swego rodzaju "testament Jezusa". Jezus mówi, że za każdym razem, kiedy karmimy głodnych i poimy spragnionych, kiedy przyodziewamy osobę nagą i przyjmujemy obcego, kiedy odwiedzamy chorego albo więźnia, czynimy to Jemu samemu (por. Mt 25,31- 46). Kościół nazwał te gesty "uczynkami miłosierdzia co do ciała", ponieważ odpowiadają na potrzeby materialne. Jest też siedem innych uczynków miłosierdzia, zwanych "co do ducha", które dotyczą potrzeb równie ważnych, często powodujących większe cierpienia. Chodzi o poczucie krzywdy, zwątpienie, grzech, strapienie, potrzebę modlitewnego wsparcia… Kościół przedstawia te gesty dobroci jako konkretny sposób przeżywania miłosierdzia. Przez wieki realizowało je wielu zwyczajnych ludzi, dając w ten sposób autentyczne świadectwo wiary. Nie musimy spełniać wielkich dzieł. Można zaczynać od najprostszych, jakie Pan nam wskazuje jako najpilniejsze. W świecie dotkniętym obojętności, uczynki miłosierdzia budzą wrażliwość na najbardziej elementarne potrzeby naszych "braci najmniejszych" (Mt 25,40), w których obecny jest Jezus".

 

W dzisiejszej audiencji udział wzięli między innymi: pracownicy Radia RDN Małopolska oraz Radia RDN z Nowego Sącza; Uczestniczki Kapituły Generalnej Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek wraz z ponownie wybrana Przełożoną Generalną Siostrą Samuelą Werbińską; Młodzież z Gimnazjum Księży Salezjanów z Poznania; pielgrzymi z parafii Nawiedzenia N.M.P. Ścinawie Małej (diec. opolska); św. Mikołaja w Wierzchlasie (archdiec. częstochowska); Matki Bożej Anielskiej w Obrzynowie (diec. elbląska); św. Jadwigi Śląskiej z Wrocławia -Leśnicy; św. Bartłomieja z Czańca (diec. bielsko-żywiecka); św. Marii Magdaleny z Zakrzewa (diec. bydgoska); św. Zygmunta w Łosicach (diec. siedlecka); uczestnicy pielgrzymki rodzin z parafii Ducha Św. oraz św. Maksymiliana Kolbe z Bełchatowa; pielgrzymki z Sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan w Świętej Lipce (arch. warmińska): pielgrzymki zorganizowanej przez Zgromadzenie Sióstr od Aniołów z Konstancina - Jeziornej (50 osób); Polskiej Misji Katolickiej z Amsterdamu; Grupa Górników ze Związków Zawodowych Górników wraz z kadrą z kopalni Wieczorek z Katowic; Grupa z Miejskich Zakładów Autobusowych z Warszawy.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?