Papież otworzył światowe spotkanie "Sport w służbie ludzkości"

(fot. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO)

"Sport w służbie ludzkości" - to hasło pierwszego światowego, międzyreligijnego spotkania w Watykanie, które w środę otworzył papież Franciszek. Przybyli sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun i przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach.

 

W Auli Pawła VI obecni byli przedstawiciele różnych religii i wyznań, wśród nich anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby, medaliści olimpiad i paraolimpiad oraz sportowcy z olimpijskiej reprezentacji uchodźców.

 

Otwierając obrady globalnej konferencji na temat wiary i sportu, papież powiedział: "Widok sportowców prezentujących maksimum swych możliwości wywołuje nasz entuzjazm, zadziwia, sprawia, że czujemy się dumni".

 

- Jest wielkie piękno w harmonii pewnych ruchów, podobnie jak w sile czy w grze drużynowej. Kiedy tak się dzieje, sport przekracza wymiar czystej fizyczności i prowadzi nas na arenę ducha i wręcz tajemnicy - mówił Franciszek.

 

Wyraził uznanie dla światowych instytucji sportowych, które troszczą się o poszanowanie godności człowieka i wartość integracji. Papież zwrócił uwagę na decydującą rolę paraolimpiad, które umożliwiły widzom "poznanie i podziwianie nadzwyczajnych osiągnięć sportowców o różnych możliwościach i zdolnościach". Zauważył, że takie wydarzenia ukazują "wielkość i czystość gestu sportowego".

 

Franciszek przypomniał, że są także dzieci i osoby młode żyjące na marginesie społeczeństwa.

 

- Wszyscy znamy entuzjazm dzieci grających nienapompowaną albo uszytą ze strzępków piłką na przedmieściach wielkich miast lub na drogach małych osad. Chciałbym zachęcić wszystkich - instytucje, kluby sportowe, organizacje edukacyjne i społeczne, wspólnoty religijne - do wspólnego działania na rzecz tego, aby dzieci miały dostęp do sportu w godnych warunkach, a zwłaszcza dzieci wykluczone z niego z powodu ubóstwa - oświadczył.

 

Papież położył też nacisk na wartość sportu amatorskiego, a wśród najważniejszych zadań wskazał "zachowanie autentyczności sportu i jego ochronę przed manipulacjami i komercyjnym wyzyskiem".

 

- Byłoby smutno, dla sportu i dla ludzkości, gdyby ludzie nie byli więcej w stanie ufać w prawdziwe rezultaty sportowe lub gdyby cynizm i sceptycyzm wzięły górę nad entuzjazmem i radosnym, bezinteresownym uczestnictwem - ocenił Franciszek. Podziękował za "wysiłki w celu wykorzenienia wszelkich form korupcji i manipulacji".

 

Inaugurację trzydniowych obrad uświetnił występ pianisty Lang Langa.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?