Franciszek wyruszył do Gruzji

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

O godz. 9.16 samolot włoskich linii lotniczych "Alitalia" A321 z papieżem wystartował z rzymskiego lotniska Fiumicino do Tbilisi. Podróż apostolska Franciszka w dniach 30 września - 2 października, w czasie której odwiedzi stolicę Gruzji i Mcchetę, przebiega pod hasłem: "Pokój wam".

 

16. zagraniczna podróż papieża stanowi drugi etap jego wyprawy do krajów kaukaskich. W czerwcu był w Armenii. 2 października Ojciec Święty kilkugodzinną wizytę złoży w Azerbejdżanie.

 

Na rzymskim lotnisku papieża przed podróżą pożegnał m.in. bp Gino Reali, ordynariusz diecezji Porto-Santa Rufina, na terenie której położony jest port lotniczy.

 

Samolot w ciągu czterech godzin przebędzie 2700 kilometrów, a trasa przelotu wiedzie nad Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, Serbią, Bułgarią i Turcją. Tradycyjnie papież wyśle do przywódców tych państw telegramy z pozdrowieniami.

 

Na międzynarodowym lotnisku w Tbilisi samolot ma wylądować o godz. 15.00 czasu lokalnego (gdy w Polsce będzie godz. 13.00). Tam odbędzie się ceremonia powitania z udziałem głowy państwa, władz cywilnych i religijnych kraju. Zostaną odegrane hymny, oddane honory wojskowe i nastąpi prezentacja delegacji. W saloniku prezydenckim odbędzie się krótka rozmowa z prezydentem Giorgi Margwelaszwilim.

 

Po ceremonii powitania papież złoży kurtuazyjną wizytę prezydentowi w pałacu prezydenckim, na którego dziedzińcu przemówi do przedstawicieli władz, społeczeństwa i korpusu dyplomatycznego. Następnie spotka się z prawosławnym Katolikosem - patriarchą całej Gruzji Eliaszem II w jego pałacu.

 

Nie będzie jednak wspólnej modlitwy, gdyż - jak ogłosił Patriarchat - nie zostały jeszcze przezwyciężone doktrynalne różnice między dwoma Kościołami.

 

- Gruziński Kościół Prawosławny powita papieża zgodnie z tradycyjną gościnnością jako przywódcę państwa i suwerena Watykanu - napisał Patriarchat.

 

Ten dzień zakończy wizyta w kościele katolickim obrządku chaldejskiego pw. św. Szymona i spotkanie ze wspólnotą asyryjsko-chaldejską. Franciszek będzie pierwszym papieżem w historii, który przekroczy progi świątyni tego Kościoła. Chaldejski patriarcha Babilonii Louis Raphaël I Sako zapowiedział, że Ojciec Święty spotka się tam z 13 chaldejskim biskupami z Iraku.

 

- Kraj ten jest domem dla ok. 10 tys. członków naszego Kościoła. Z tej okazji nie tylko biskupi, ale także wielu księży i wiernych z Iraku przyjedzie do Tbilisi, aby spotkać się z papieżem - oznajmił zwierzchnik katolików chaldejskich.

 

W sobotę, 1 października, papież odprawi Mszę św. na stadionie im. Micheila Meschiego. W kościele pw. Matki Bożej Wniebowziętej spotka się z kapłanami, zakonnicami i zakonnikami, zaś przed ośrodkiem charytatywnym oo. Kamilianów - z podopiecznymi kościelnych dzieł charytatywnych. Dzień zakończy wizyta w patriarszej katedrze Sweti Cchoweli w Mcchecie.

 

W niedzielę rano Franciszek uda się do sąsiedniego Azerbejdżanu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?