Oto, co Gruzja przygotowała na przyjazd papieża

Oto, co Gruzja przygotowała na przyjazd papieża
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / kw

Ponad czterometrowy mural z cytatami biblijnymi i wizerunkami świętych, namalowany na murze miłosierdzia w Ośrodku Kamilianów nad Morzem Tbiliskim w Tbilisi, ogrody miłosierdzia i koncert integracyjny - to tylko niektóre wydarzenia, przygotowane specjalnie na przylot Franciszka do Gruzji.

Rozpocznie on swój pobyt w tym kaukaskim kraju 30 września a 1 października o godz. 17.00 rozpocznie się jego spotkanie w Ośrodku z chorymi i ich opiekunami (m.in. Caritas Gruzja, siostry Matki Teresy, elżbietanki, kamilianie).

Dyrektor Misji Kamiliańskiej w Gruzji o. Paweł Dyl powiedział KAI, że przygotowania do spotkania z Ojcem Świętym trwają w ośrodku dla niepełnosprawnych od miesięcy. "Pragniemy, by był to czas wypoczynku dla papieża po trudach drugiego dnia wizyty w Gruzji" - powiedział ks. dyrektor.

W ramach przygotowań wokół ośrodka na Temka w Tbilisi zasadzono ogrody miłosierdzia. "Dzięki pomocy wolontariusza z Łańcuta pana Marka, a także życzliwości firmy Grąbczewscy, przede wszystkim zaś dzięki wielkiemu zaangażowaniu podopiecznych prowadzonego przez nas Domu Pobytu Dziennego oraz braci Laszy i Zakro zasadziliśmy wokół Ośrodka Rehabilitacyjnego piękne krzewy i kwiaty, które nie tylko uświetnią spotkanie z Franciszkiem, ale także pocieszą swym pięknem rodziców dzieci niepełnosprawnych rehabilitowanych" - poinformował kamilianin.

DEON.PL POLECA

Kolejna inicjatywa to mur miłosierdzia. Projekt zrealizowano dzięki wsparciu finansowym Ewy Stefanowskiej i jej przyjaciół oraz pracy artystów z Polski pod przewodnictwem Adama Buki. Mural ma prawie 100 m długości i ponad 4 m wysokości w najwyższym miejscu, zajmując prawie 200 m kw. powierzchni.

"Pracowaliśmy sześć dni i cztery noce. Spaliśmy naprawdę symbolicznie" - podkreślił Adam Buka, historyk sztuki, malarz, dyrektor organizacyjny przedsięwzięcia. Na ścianie pojawiły się cztery cytaty z Pisma Świętego w języku gruzińskim. "Chcieliśmy nimi opowiedzieć o Bogu, miłości, wierności, świetle, dodać otuchy, bo tak rozumiemy miłosierdzie" - wyjaśnił artysta.

Pierwszy obraz na murze przedstawia dziewczynkę, która jak na pierwszej stronie Biblii, w towarzystwie lwa bawi się z motylkiem. "Przedstawia to stan duszy człowieka, który zaufał miłosierdziu Bożemu i pełni dzieła miłosierdzia" - wytłumaczył o. Dyl. Za sceną z Edenu namalowano ikonę św. Niny, apostołki Gruzji, która przyczyniła się do przyjęcia chrztu przez gruziński naród w 327 r. Na muralu pojawiają się także wizerunki św. Kamila de Lellis (założyciela Zakonu) i bł. Klary Badano (błogosławiona patronka młodości i cierpienia).

W tle można podziwiać przyrodę gruzińską, góry Kaukazu, Morze Czarne i winorośl jako symbol miłosierdzia i Gruzji. Według Buki, "góry Kaukazu to symbol Gruzji, a jednocześnie nawiązanie do zwykłej codzienności, pełnej przeszkód i pomylonych dróg, a przy tym zachwycającej (o ile nie patrzy się tylko pod nogi), codzienności, w której mimo trudów jesteśmy w stanie zdobywać się na uczynki miłosierdzia".

W projekcie uczestniczyli następujący artyści i malarze z Polski: Radek Skrzypczyk - dyrektor artystyczny, Emilia Pietras, Janka Tłuczkiewicz, Ania Jachimczyk, Agata Walinowicz, Łukasz Pisarek, Martyna Zybała. W pracach pomagali przebywający na miejscu w Tbilisi m.in. siostry misjonarki miłości, wolontariusze, pracownicy i podopieczni Centrum Kamilianów oraz sami kamilianie: br. Lasza, br. Zakro, o. Zygmunt, o. Paweł.

Podczas wizyty Ojca Świętego w Ośrodku dla niepełnosprawnych w Tbilisi odbędzie się specjalny koncert integracyjny z udziałem osób niepełnosprawnych. Nad scenariuszem pracują instruktorzy współpracujący z kamilianami i Caritas Gruzja, a także Keti Zazanaszwili - instruktorka tańca i choreografka z gruzińskiej Federacji Tańca na Wózkach. Oświadczyła ona, że przygotowano 10-minutową choreografię, w której zatańczą zarówno niepełnosprawni z Centrum Kamilianów, jak i podopieczni Caritas Gruzja.

Program wystąpienia opiera się na projekcie "Rozkwitam w tańcu" zrealizowanym w Gruzji w 2014 r. przez Fundację "Serce dla Gruzji" ze środków programu "RITA - Przemiany w Regionie" Fundacji Edukacja dla demokracji i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

W prace przygotowawcze do wizyty włączył się też biskup ełcki Jerzy Mazur, przekazując materiały, które ozdobią budynek Centrum Rehabilitacyjnego w Tbilisi.

Cytaty z Pisma Świętego, które znalazły się na muralu: "Bo góry mogą ustąpić i pagórki się zachwiać, ale miłość moja nie odstąpi od ciebie" (Iz 54, 10), "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" (Mt 5, 7), "Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia" (J 8, 12) i "Bądźcie miłosierni jak ojciec wasz jest miłosierny" (Łk 6, 36).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Oto, co Gruzja przygotowała na przyjazd papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.