Zmiany w regulaminie prac nad cudami uzdrowienia

(fot. shutterstock.com)

Watykan zmienił zasady prac nad cudami uzdrowienia w procesach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych. Według zasad przedstawionych w piątek nie można więcej niż trzy razy badać wybranego przypadku uzdrowienia przypisywanego wstawiennictwu kandydata na ołtarze.

 
Zmiany wprowadziła Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych, a dotyczą one prac komisji lekarskiej, która analizuje sygnały o cudzie. Postanowiono, że jeśli przypadek możliwego uzdrowienia trzy razy nie zostanie uznany lub wydanie opinii na jego temat będzie zawieszone, nie można go będzie więcej brać pod uwagę w postępowaniu kanonicznym.
 
Inne nowości dotyczą też sposobu wynagradzania lekarzy zasiadających w komisji badającej zgłoszone przypadki uzdrowień niewytłumaczalnych z medycznego punktu widzenia. Honoraria dla nich mają być zawsze przelewane na ich konta bankowe lub przekazywane jako czek, a nie jak dotąd wypłacane w gotówce.
 
Wszyscy uczestniczący w pracach i zaangażowani w sprawę zobowiązani są do zachowania tajemnicy - przypomniano.
 
Honoraria lekarzy i wyznaczonych biegłych-ekspertów w danej gałęzi medycyny wynoszą od 500 do 540 euro za pracę nad każdą sprawą - podała przy tej okazji Ansa. W skład komisji wchodzi 7 lekarzy.
 
Wybrany do beatyfikacji lub kanonizacji cud analizowany jest najpierw przez komisję medyczną w kongregacji, która - aby prace nad nim były kontynuowane - musi stwierdzić po analizie dokumentów i badań lekarskich, że uzdrowienia nie można wytłumaczyć. Następnie głosowania nad tym przypadkiem odbywają się w komisji teologów, a potem kardynałów. Całość materiałów na temat przebiegu prac w kongregacji przekazywana jest papieżowi, który uznaje cud uzdrowienia, co jest niezbędnym elementem postępowania kanonicznego. Cud uzdrowienia nie jest wymagany w przypadku męczenników.
 
Również w przypadku kanonizacji Jana XXIII w 2014 roku, wyniesionego na ołtarze razem z Janem Pawłem II, papież Franciszek zdecydował, że niepotrzebny jest następny cud i że wystarczy ten wybrany do beatyfikacji.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook