Papież odprawił Mszę z okazji 200-lecia żandarmerii

Papież odprawił Mszę z okazji 200-lecia żandarmerii
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
PAP / CTV / psd

Papież Franciszek odprawił w niedzielę Mszę z okazji 200-lecia żandarmerii watykańskiej. Formacja ta z Gwardią Szwajcarską stoi na straży papieża i ma też wiele innych zadań: czuwa nad bezpieczeństwem w Watykanie czy prowadzi działania z zakresu kryminalistyki.

W homilii w czasie Mszy w bazylice Świętego Piotra papież przedstawił trzy sylwetki ludzi: "wyzyskiwacza, oszusta i człowieka wiernego".

DEON.PL POLECA




Wyzyskiwacz, wyjaśnił, "to osoba ogarnięta maniakalną formą żądzy zarobku do tego stopnia, że odczuwa niechęć do liturgicznych dni wypoczynku, bo przerywają szaleńczy rytm handlu". "Jedynym jego bóstwem - mówił Franciszek - jest pieniądz, a jego postępowanie zdominowane jest przez oszustwo i wyzysk" kosztem najbiedniejszych.

"Niestety jest to typ, który można spotkać w każdej epoce, również dzisiaj jest ich wielu" - dodał papież.

Oszusta opisał jako człowieka "bez wierności", który "kocha oszustwa i nienawidzi uczciwości", a zaczyna od drobnych łapówek i przebiegłości. "Potem powoli dochodzi się do korupcji"- zauważył Franciszek wyznając, że zjawisko to bardzo go boli.

"Oszusta nie obchodzi to, że depcze biednych" - zaznaczył. "To w ich rękach jest przemysł pracy niewolniczej. A dzisiaj na świecie praca niewolnicza jest stylem zarządzania" - przyznał papież.

Człowiek wierny - podkreślał - to człowiek modlitwy, prowadzi życie "spokojne, godne i dedykowane Bogu", "może chodzić z podniesioną głową".

Franciszek zauważył, że ci, którzy stoją na straży uczciwości i praworządności "często są źle opłacani".

Zwracając się do żandarmów stwierdził: "Dziękuję wam za wasze powołanie, za pracę, którą wykonujecie. Wiem, że wiele razy musicie walczyć z pokusami ze strony tych, którzy chcą was kupić".

"Odczuwam dumę wiedząc o tym, że waszym stylem jest mówienie: nie" - zapewnił papież.

Żandarmeria watykańska, odpowiednik policji, powstała w 1816 roku za pontyfikatu Piusa VII. Następnie była przekształcana, rozwiązywana, zmieniano jej nazwę.

Wydarzeniem, które zmieniło i wzmocniło jej uprawnienia oraz zadania był zamach na Jana Pawła II na placu Świętego Piotra 13 maja 1981 roku, w którym ciężko zranił go Turek Mehmet Ali Agca.

Wtedy bezpieczeństwo wokół papieża zostało wzmocnione, a żandarmeria wyposażona w nowoczesne narzędzia, jakie mają do dyspozycji siły policyjne na świecie.

W kolejnych latach Benedykt XVI i Franciszek powierzyli formacji dalsze kompetencje. Przystąpiła do Interpolu i innych organizacji międzynarodowych czuwających nad bezpieczeństwem. Żandarmeria walczy z różnego rodzaju przestępstwami; prowadziła postępowania w sprawie czynów popełnianych przy użyciu najnowszych technologii, w tym kradzieży tajnych dokumentów zza Spiżowej Bramy, znanej jako afera Vatileaks.

Do kompetencji żandarmów należy też walka z pedofilią i praniem brudnych pieniędzy. Od 10 lat na czele żandarmerii stoi Domenico Giani.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież odprawił Mszę z okazji 200-lecia żandarmerii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.