Prowadźcie dialog, nie relatywizujcie

Radio Watykańskie

Papież-jezuita spotkał się dziś z grupą swoich włoskich współbraci zakonnych, a mianowicie z redakcją dwutygodnika "La Civiltà Cattolica". Dialogować znaczy być przekonanym, że drugi człowiek ma coś dobrego do powiedzenia, i dać miejsce dla jego punktu widzenia, jego opinii, jego propozycji, oczywiście bez popadania w relatywizm" - powiedział papież.


Franciszek nawiązał do historii tego czołowego jezuickiego czasopisma, które istnieje od 163 lat. Przypomniał, że na początku miało ono charakter "bojowy" i często polemiczny, zgodnie z duchem tamtej epoki.

 

"Wasza wierność Kościołowi nadal wymaga, byście byli surowi wobec różnych form obłudy serca, które jest zamknięte, a więc chore. Wobec tego typu choroby trzeba być twardym. Jednak waszym głównym zadaniem nie jest budowanie murów, tylko mostów. Jest to nawiązywanie dialogu ze wszystkimi ludźmi, także z tymi, którzy nie wyznają wiary chrześcijańskiej, ale «rozwijają wspaniałe dobra ducha ludzkiego», a nawet z tymi, którzy «przeciwni są Kościołowi i w różny sposób go prześladują», jak mówi Sobór Watykański II. Tyle jest ludzkich kwestii do przedyskutowania i podzielenia się nimi, a w dialogu można zawsze zbliżyć się do prawdy, która jest darem Bożym, i wzajemnie się ubogacić. Dialogować znaczy być przekonanym, że drugi człowiek ma coś dobrego do powiedzenia, i dać miejsce dla jego punktu widzenia, jego opinii, jego propozycji, oczywiście bez popadania w relatywizm" - powiedział papież.

 

W spotkaniu uczestniczył także generał Towarzystwa Jezusowego o. Adolfo Nicolás.

 

 

 

Więcej »

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

T7HRR 13:00:48 | 2013-06-17
JP II do redakcji:
Dear Father Writers, while treasuring the long and praiseworthy history of La Civiltà Cattolica, continue your valuable ecclesial service, in particular and sincere harmony with the Holy See and the Pope, to whom, as members of the Society of Jesus, you are bound by a special vow.

papież Franciszek do redakcji (jak streszcza RV):
Prowadźcie dialog, nie relatywizujcie

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook