"Jezus nie był księciem, duszpasterze też nie mogą nimi być"

(fot. giulio napolitano / Shutterstock.com)

Papież Franciszek powiedział w środę podczas audiencji generalnej w Watykanie, że "Jezus nie był księciem". Źle dzieje się w Kościele, gdy duszpasterze stają się oddalonymi od ludzi książętami - ocenił.

 

 

Zwracając się do 20 tys. wiernych na placu Świętego Piotra, papież podkreślił, że Jezus mógł przemawiać w sposób wiarygodny, bo był "bliskim dla wszystkich". Był wzorem pokory - dodał.

 

- Był pasterzem, który był blisko swych ludzi, biednych, pracował z nimi cały dzień. Jezus nie był księciem i źle jest dla Kościoła, gdy duszpasterze stają się książętami, oddalonymi od ludzi, od najbiedniejszych - powiedział Franciszek.

 

- To nie jest w duchu Jezusa - ostrzegł. - A takich pasterzy Jezus upominał i mówił o nich ludziom: "róbcie to, co mówią, ale nie to, co robią". Słowa te wywołały aplauz uczestników audiencji.

 

Katechezę papież poświęcił fragmentowi z Ewangelii według świętego Mateusza, w którym znajdują się słowa Jezusa: "Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię". Następnie Franciszek zauważył: "Oby wszyscy przywódcy światowi mogli to powiedzieć".

 

Wskazał wiernym, że od Jezusa muszą uczyć się, co znaczy być "narzędziem miłosierdzia" wobec wszystkich potrzebujących pomocy, ubogich i cierpiących.

 

Zwracając się do Polaków, papież nawiązał do obchodzonego w środę święta Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż "jest odpowiedzią Boga na zło i grzech człowieka, jest to odpowiedź miłości, miłosierdzia i przebaczenia" - powiedział Franciszek. - Ukazujmy Krzyż całemu światu, wysławiajmy go w naszych sercach, domach i wspólnotach - wezwał.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.6

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Anakin 17:05:21 | 2016-09-20
Pomijając, że umarł jako Król Żydowski. To chyba przysługuje Mu tytuł "Książę Pokoju".

Tak stoi w Litanii do Imienia Jezus. Ale pewnie tylko więksi grzesznicy dostają ja na spowiedzi to nie wszystkim utkneło :)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

herr.apfelbaum 20:00:56 | 2016-09-15
Skoro Jezus wywodził się z rodu Dawida to był księciem, ba nawet później był królem. Na dodatek biskupi bywają i są książętami. Wydaje mi się, że rozumiem co papież chciał powiedzieć, ale nie wiem czy analogia z księciem była dobra. Sądzę nawet że nie była dobra. 

Oceń 3 odpowiedz

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook