Premier Słowenii u papieża Franciszka

Radio Watykańskie

Papież Franciszek przyjął 13 czerwca w godzinach porannych w Watykańskim Pałacu Apostolskim premier Słowenii Alenkę Bratušek. Spotkała się ona następnie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertonem, któremu towarzyszył podsekretarz stanu ds. stosunków z państwami prał. Antoine Camilleri.


Komunikat Biura Prasowego po audiencji stwierdza, że "w toku serdecznych rozmów podkreślono dobre stosunki istniejące między Stolicą Apostolską a Republiką Słowenii". Potwierdzono też "wspólną wolę rozwijania konstruktywnego dialogu na tematy dwustronne, dotyczące stosunków między wspólnotą kościelną i obywatelską, ze szczególnym odniesieniem do historycznego wkładu Kościoła katolickiego do życia kraju oraz do znaczenia, jakie troska o wolność religijną nabiera dzisiaj dla zgodnego rozwijania społeczeństwa słoweńskiego".

 

Poza tym obie strony skupiły się na wyzwaniach, jakie Słowenia musi podejmować w obliczu obecnego kryzysu gospodarczego i na pomocy, którą wspólnota katolicka we współpracy z instytucjami państwowymi może okazywać w celu społecznego wspierania ludności i oświaty młodzieży. Pokrótce poruszono również niektóre wyzwania i zagadnienia o charakterze międzynarodowym - głosi komunikat watykańskiego Biura Prasowego.

 

 

Więcej »

 

Alenka Bratušek ma 43 lata, pochodzi z Celje w środkowej Słowenii. Swój urząd szefa rządu pełni od 20 marca br. Swą wizytę w Watykanie złożyła w ramach podróży do Włoch. 12 bm. spotkała się w Rzymie z prezydentem tego kraju Giorgio Napolitano a także odwiedziła swego rodaka - emerytowanego prefekta Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego kard. Franca Rodego.

 

Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku w niepodległej Słowenii i pierwszym politykiem z tego kraju, przyjętym przez obecnego papieża. Benedykt XVI przyjął 29 listopada 2007 premiera Janeza Janšę i w rok później - 6 lutego 2008 prezydenta Danilo Türka. Ponadto Jan Paweł II przyjął 14 września 2000 premiera Andreja Bajuka.

 

Stolica Apostolska jako jedna z pierwszych uznała niepodległość Słowenii (ogłoszoną 25 czerwca 1991) - 19 stycznia 1992, a 8 lutego tegoż roku nawiązała z nią stosunki dyplomatyczne.

 


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook