Papież zachęca waldensów do wspólnego świadectwa

(fot. Martin Podzorny / Shutterstock.com)

Do wspólnego świadczenia o Chrystusie i niesienia istoty Ewangelii zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczętego wczoraj w Torre Pellice koło Turynu dorocznego synodu Ewangelickiego Kościoła Waldensów.

 

W imieniu papieża telegram wystosował sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin.


Franciszek zapewnił uczestników synodu Unii Ewangelickich Zborów Waldensów i Metodystów we Włoszech o swojej szczególnej pamięci w modlitwie. Papież prosi Boga o dar podążania ze szczerym sercem ku pełnej jedności, aby skutecznie świadczyć całej ludzkości o Chrystusie, wspólnie wychodząc na spotkanie współczesnego człowieka, aby przekazać jemu istotę Ewangelii. "Ojciec Święty pragnie, aby różnice między katolikami a waldensami nie przeszkadzały w znalezieniu form współpracy w dziedzinie ewangelizacji, służeniu ubogim, chorym i migrantom oraz ochrony dzieła stworzenia" - czytamy w papieskim telegramie. Franciszek modli się też do Ducha Świętego, aby pomógł w przeżywaniu tej komunii, która poprzedza wszelki spór oraz wyjednał od Pana Jego miłosierdzie i pokój.

 

Liczący obecnie ok. 100 tys. wiernych Ewangelicki Kościół Waldensów wywodzi się z 13 zborów założonych w średniowieczu przez waldensów w alpejskiej, zachodniej części Piemontu, w niewielkim regionie zwanym Doliny Waldensów. Jest najstarszym Kościołem reformowanym na świecie, powstałym 400 lat przed reformacją zainicjowaną przez Marcina Lutra. Waldensi rozpoczęli działalność w XII w. Podążając za swoim założycielem Piotrem Waldo, bogaczem, który rozdał cały swój majątek, wzywali do ubóstwa, krytykując wyższe duchowieństwo za zbytek. Odrzucali oni autorytet papieża i żądali reform w Kościele.

 

W 1532 wspólnoty waldensów sabaudzkich i piemonckich przyjęły na synodzie w Chanforan doktrynę kalwinizmu i przetrwały w trudno dostępnych górskich dolinach Alp okres kontrreformacji.

 

W 1848 na mocy edyktu tolerancyjnego króla Karola Alberta Sabaudzkiego waldensi z Piemontu uzyskali prawo do jawnego wyznawania swojej religii i zjednoczyli się oficjalnie w jeden kościół, który przyjął nazwę Kościoła Waldensów.

 

Po zjednoczeniu Włoch w 1861 waldensi zaczęli zakładać parafie na terenie całego Królestwa Włoch, a także w związku z falą emigracji Włochów za Ocean Atlantycki organizować swoje struktury kościelne w obydwu Amerykach.

 

W 1979 Kościół Waldensów zawarł unię kościelną z włoskimi metodystami i utworzył wraz nimi Kościół ewangelicko-unijny pod nazwą Unia Ewangelickich Zborów Waldensów i Metodystów we Włoszech.

 

Od 1990 współpracuje z Chrześcijańską Unią Ewangelicko-Baptystyczną Włoch (Unione cristiana evangelica battista d'Italia), z którą zawarł porozumienie wzajemnego uznania urzędu duchownego i sakramentów.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Bazyli 16:28:05 | 2016-08-23
Kościół Waldensów odrzucił Papiestwo i jak do tej pory chyba nic się w tej sprawie nie zmieniło. Oczywiście po odrzuceniu papiestwa Waldensi zostali przywołani przez katolików do posłuszeszeństwa (czyli jak to w wczesnym zwyczaju ... zostali w większości z bez miłosierdzia pomordowani a reszta musiała się ukrywać). Waldensi zostali ekskomunikowani w 1184 przez papieża Lucjusza III, a napstepnie byli prześladowani przez sądy Inkwizycji. np. ponad 50 z nich zostało spalonych w Świdnicy. Waldensi uważają, że Kościół rzymskokatolicki sprzeniewierzył się tradycji apostolskiej i nie ma władzy od Boga. Więc jakiekolwiek słowa Papieża nie są czymś istotnym dla nich.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Anakin 15:37:03 | 2016-08-23
Gratulowac wytrwałości. Ojciec Święty nie pomny afrontu z odrzuceniem przeprosin nadal otwarty na waldensów.

Mam nadzieję, że nikt nie odpowie, że staje sie nachalny.

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?