Papież pisze list do polskich biskupów o ŚDM

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Papież Franciszek w liście do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abpa Stanisława Gądeckiego podziękował Kościołowi w Polsce za serdeczne przyjęcie i zaangażowanie, z jakim została przygotowana jego niedawna pielgrzymka do Polski podczas ŚDM.

 
"Wielką radość sprawia mi powracanie myślą do spotkań z młodymi pochodzącymi z różnych narodów" - napisał Franciszek w liście, którego treść przekazało w piątek PAP biuro prasowe KEP.
 
Papież podkreślił, że w sposób szczególny wspomina mszę w sanktuarium na Jasnej Górze celebrowaną z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, jak również "wzruszające, modlitewne zatrzymanie się w obozie koncentracyjnym w Auschwitz".
 
Dziękując kapłanom i wiernym za gościnność podczas Światowych Dni Młodzieży Franciszek napisał m.in., że jest "głęboko wzruszony ich mocną wiarą i niezachwianą nadzieją" oraz "żarliwą miłością, która ożywia pielgrzymowanie ludzkie i chrześcijańskie".
 
Na zakończenie listu papież zapewnił o modlitwie za Kościół w Polsce, poprosił o modlitwę w swojej intencji i udzielił pasterskiego błogosławieństwa.
 
Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Krakowie i Brzegach pod Wieliczką w dniach 26-31 lipca. Franciszek przebywał w Polsce w ramach ŚDM od 27 do 31 lipca. W tym czasie oprócz Krakowa i Brzegów odwiedził także Częstochowę i teren byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Kolejne spotkanie papieża z młodymi ma odbyć się za trzy lata w Panamie.
 
Pełen tekst papieskiego listu 

 

Czcigodny Brat
Arcybiskup Stanisław Gądecki
Arcybiskup Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

 

Po powrocie z Podróży Apostolskiej do Polski, pragnę ponowić wyrazy mojej żywej wdzięczności dla Ciebie, Biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych i wiernych świeckich, za serdeczne przyjęcie i za zaangażowanie, z jakim została przygotowana moja wizyta. Jestem głęboko wzruszony waszą mocną wiarą, niezachwianą nadzieją, jaką zachowaliście pomimo trudności i tragedii, i żarliwą miłością, która ożywia wasze pielgrzymowanie ludzkie i chrześcijańskie.

 

W sposób szczególny jest mi drogie intensywne wspomnienie celebracji Eucharystii w Sanktuarium w Częstochowie, w 1050. rocznicę Chrztu Polski, jak również wzruszającego, modlitewnego zatrzymania się w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Wielką radość sprawia mi powracanie myślą do spotkań z młodymi pochodzącymi z różnych narodów.

 

Zapewniam o mojej modlitwie, aby Kościół w Polsce kontynuował z wytrwałością i odwagą swoją drogę, świadcząc wobec wszystkich o miłosiernej miłości Pana. Również Wy módlcie się za mnie. Z serca Wam błogosławię.

 

Z braterskim pozdrowieniem,

 

Franciscus

 
Wspomóż Nas
Tagi: śdm, biskupi, papież

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook