Franciszek o współczesnych wyzwaniach rodziny

(fot. shutterstock.com)

Do podejmowania nowych i starych wyzwań, dotyczących rodziny, takich jak troska o człowieka w różnych okresach jego życia, wzajemny szacunek między pokoleniami czy obrona godności osoby, wezwał Franciszek dotychczasowego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Rodziny abp. Vincenzo Paglię.

 

Obecnie, po włączeniu jej w skład utworzonej 17 sierpnia nowej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, został on prezesem Papieskiej Akademii "Pro Vita" i wielkim kanclerzem Papieskiego Instytutu Jana Pawła II przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie.

 

W skierowanym doń specjalnym chirografie (piśmie odręcznym) Ojciec Święty podkreślił wielkie doświadczenie i dobre przygotowanie arcybiskupa do nowej misji. Przypomniał też, że od czasu Soboru Watykańskiego II Urząd Nauczycielski Kościoła podejmowane kompleksowo i dokładnie sprawy związane z rodziną, a wiedza ta pogłębiona została także w adhortacji "Amoris Laetitia". Papież zapewnił, że ma zamiar podejmować na tym polu nowe wyzwania stawiane przez współczesną kulturę.

 

Zachęcił też do skupienia się na kwestiach dotyczących wartości życia. Wymienił w tym kontekście m.in. troskę o człowieka w różnych okresach jego życia, wzajemny szacunek między pokoleniami, obronę godności każdej osoby, promowanie jakości życia, która łączy wartości materialne i duchowe oraz zwrócenie uwagi na ekologiczny wymiar stosunku człowieka do wszechświata.

 

Komentując w rozmowie z Radiem Watykańskim powyższe zmiany, abp Paglia wskazał na wynikającą z nich perspektywę.

 

"Papież nie tylko proponuje pierwszy krok w reorganizacji Kurii Rzymskiej, co wskazuje na perspektywę zdecydowanie duszpasterską, w której on sam się odnajduje. Konsekwentnie także w chirografie odnoszącym się do Papieskiego Instytutu Jana Pawła II oraz Papieskiej Akademii Życia stara się rozwinąć jeszcze bardziej aspekt kulturowy i formacyjny, wskazany przez Synod Biskupów" - powiedział były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny.

 

Zwrócił uwagę, że "nominacja prefekta nowej dykasterii odpowiada właśnie tej jasnej perspektywie duszpasterskiej określonej przez sam Kościół rozumiany jako Lud Boży. W ten sposób chce wydobyć wymiar rodziny w całej rzeczywistości eklezjalnej. I to wydaje mi się perspektywą interesującą i duszpastersko dobrze widzianą".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?