Zainspirowany przez papieża kucharz gotuje dla głodnych w fawelach Rio

(fot. vimeo.com)

Dzięki papieżowi Franciszkowi znany kucharz włoski przygotowuje w czasie trwania Letnich Igrzysk Olimpijskich bezpłatne posiłki dla potrzebujących w Rio de Janeiro.

 

Massimo Bottura wyznał w rozmowie z Radiem Watykańskim, że zachętą do tej inicjatywy były dla niego słowa Franciszka na zakończenie jego pierwszej modlitwy Anioł Pański na placu św. Piotra w Watykanie: "Buona domenica! Buon pranzo a tutti!" (Dobrej niedzieli! Wszystkim dobrego obiadu!).

 

Te trzy proste słowa dla mnie, jako kucharza, miały wielkie znaczenie, powiedział inicjator socjalnego projektu "RefettoRio", który od kilku dni wydaje bezpłatne obiady głodnym mieszkańcom faweli - dzielnic biedy w Rio.

 

Według informacji Bottury, ten projekt socjalny będzie realizowany przez 55 dni przez jego fundację "Food for Soul", lokalną inicjatywę kulturalną "Gastromotiva", brazylijskie ministerstwo rolnictwa oraz burmistrza Rio de Janeiro Eduardo Paesa.

 

Potrawy są gotowane z artykułów spożywczych, niewykorzystanych w wiosce olimpijskiej. Jest to odpowiedź na hasło wystawy światowej Expo 2015 w Mediolanie: "Wyżywić planetę, energia dla życia". Znany włoski kucharz zwrócił uwagę, że w sytuacji, gdy 800 mln ludzi na świecie jest niedożywionych, trzeba wystąpić z jakimś dobrym przykładem.

 

"Nie wolno nam wyrzucać, musimy zbierać najmniejsze nawet odrobiny chleba, aby z tego stworzyć wyjątkowe potrawy", przekonywał znany kucharz wyrażając nadzieję, że jego projekt w Rio de Janeiro będzie stanowił wzór do naśladowania i za tym przykładem pojawią się na świecie podobne akcje.

 

Restauracja Massimo Bottury "Osteria Francescana" w Modenie zajęła w lipcu pierwsze miejsce na liście 50 najlepszych restauracji świata.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.11

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?