Rozpoczęła się msza św. w Sankturaium św. Jana Pawła II

(fot. PAP / Leszek Szymański)

W Sanktuarium św. Jana Pawła II rozpoczęła się w sobotę przed godz. 10 msza św, którą sprawuje papież Franciszek dla kapłanów, osób konsekrowanych i seminarzystów.

 
W świątyni jest około 2 tys. kapłanów, zakonników, zakonnic i seminarzystów z całej Polski, a na rozległym placu przed kościołem kolejnych 5 tys. duchownych oraz wierni, którzy otrzymali wejściówki.
 
Tysiące pielgrzymów znajduje się na błoniach przed Sanktuarium św. Jana Pawła II.
 
Wiele osób spędziło tu noc na karimatach. Pielgrzymi dzięki głośnikom i telebimowi słuchają mszy św. i śledzili relację z wcześniejszych uroczystości z udziałem Franciszka w pobliskim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
 
Wśród zgromadzonych są zarówno młodzi obcokrajowcy uczestniczący w ŚDM, jak i polscy wierni, którzy przybyli na spotkanie z papieżem z okolicznych krakowskich osiedli i odleglejszych części kraju. Niektórzy wyjechali w nocy, żeby o świcie zameldować się w Krakowie. Teraz drzemią na karimatach. "Przyjechaliśmy z okolic Rzeszowa, bo dzięki autostradzie najłatwiej i najbliżej do Łagiewnik. Nie mogliśmy opuścić spotkania z Franciszkiem" - mówi PAP pan Andrzej, który samochodem przywiózł czteroosobową rodzinę.
 
Wielu pielgrzymów stoi w długich kolejkach do spowiedzi. Odbywa się ona w polowych warunkach - księża nie mają konfesjonałów, spowiadają wysłuchując wiernych na stojąco.
 
Sanktuarium św. Jana Pawła II, w którym znajdują się jego relikwie, powstało na terenie po zakładach, w których podczas okupacji pracował Karol Wojtyła. Sanktuarium św. Jana Pawła II jest częścią większego kompleksu - Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!". Sąsiaduje ono z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
 
Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" zostało powołane 2 stycznia 2006 r. przez kard. Stanisława Dziwisza, by upamiętnić postać Jana Pawła II i upowszechniać jego nauczanie poprzez działalność naukową, religijną i społeczną. Jego nazwa nawiązuje do słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II w październiku 1978 r. podczas inauguracji jego pontyfikatu: "Nie lękajcie się. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!".
 
W kompleksie budynków znajdują się tam: dwupoziomowa świątynia - Sanktuarium św. Jana Pawła II, Centrum Wolontariatu, Instytut Jana Pawła II oraz budowane Muzeum Jana Pawła II. Nad całością góruje ponad 50-metrowa wieża, która w tym roku zostanie udostępniona odwiedzającym sanktuarium. W świątyni pod wezwaniem św. Jana Pawła II złożone są relikwie: płyta z grobu papieża, jego pastorał oraz ampułka z krwią, umieszczoną w podstawie ołtarza w Kościele Relikwii. 
Wspomóż Nas
Tagi: papież, śdm, kraków

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook