Papież w Katedrze na Wawelu na spotkaniu z biskupami

(fot. PAP / Jacek Turczyk)

Papież Franciszek przybył do Katedry na Wawelu, gdzie spotka się z polskimi biskupami. Papieża przed świątynią powitał dźwięk dzwonu Zygmunta, który rozlega się podczas świąt kościelnych i w najważniejszych dla Polaków chwilach.

 
Wawelski dzwonnik Marcin Biborski mówił PAP, że dzwon będzie bił około dziesięciu minut. "Dla nas wielkim przeżyciem jest to, że rozkołyszemy Zygmunta podczas wyjątkowego wydarzenia - Światowych Dni Młodzieży. Patrzymy na młodzież, która przyjeżdża do Krakowa, jak na tę grupę ludzi, która będzie kształtowała świat w przyszłości. Chcielibyśmy, żeby wynieśli z Krakowa wielkie przywiązanie do religii katolickiej i dostrzegli jego wyjątkowość" - podkreślił Biborski, który dzwonnikiem jest od 38 lat. Do Bractwa Dzwonników należą obecnie 32 osoby.
 
"Dla nas, dzwonników zawsze jest przeżyciem przyjazd głowy Kościoła katolickiego. Każdy z papieży, których witaliśmy, był inny i z każdym związane są inne emocje. Na pewno dzwon Zygmunta będzie bił radośnie. Franciszek jest nietuzinkowy. To papież, w którym jest zawsze młody duch. Będziemy to na pewno czuli i chcemy jeszcze raz przekazać, że gościmy go z wielką radością. To jest najważniejsze, żeby wiedział, że Kraków i cała Polska wita go wyjątkowo serdecznie" - powiedział Biborski.
 
Przy bocznym wejściu do katedry papieża powitali członkowie Krakowskiej Kapituły Katedralnej.
 
W katedrze papież modlił się przez chwilę przy konfesji św. Stanisława, gdzie są też wystawione relikwie św. Jana Pawła II, a następnie w jednej z kaplic przed Najświętszym Sakramentem.
 
W spotkaniu w katedrze weźmie udział około 130 biskupów. Podczas spotkania z Franciszkiem głos mają zabrać: metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
 
Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi informował wcześniej, że zgodnie z życzeniem papieża spotkanie to odbędzie się przy drzwiach zamkniętych. Jak wyjaśnił, Franciszek wybiera czasem jako formę spotkania z przedstawicielami episkopatów właśnie dialog bezpośredni. Podczas tego punktu programu nie będzie ani publicznego papieskiego przemówienia, ani transmisji.
 
Po zakończeniu spotkania kardynałowie i arcybiskupi polscy będą przedstawiani papieżowi, w środkowej części nawy wykonane zostanie pamiątkowe zdjęcie z całym episkopatem. Franciszek przekaże swój dar dla wawelskiej katedry.
Wspomóż Nas
Tagi: śdm, kraków, biskupi

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook