Papież: modlitwa to narzędzie pracy w naszych rękach

(fot. Philip Chidell / Shutterstock.com)

Modlitwa jest pierwszym i najważniejszym "narzędziem pracy" w naszych rękach! - powiedział Franciszek podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański w Watykanie.

 

Papież wyjaśniając znaczenie Modlitwy Pańskiej zaznaczył, że natarczywe domaganie się od Boga nie służy przekonaniu Go, ale umocnieniu naszej wiary i cierpliwości, to znaczy naszej zdolności do walki razem z Bogiem o rzeczy naprawdę ważne i konieczne. - W modlitwie jesteśmy razem: Bóg i ja zmagając się wspólnie o rzeczy ważne - powiedział.

 

Przeczytaj pełen tekst papieskich rozważań

 

Franciszek nawiązał do dzisiejszej Ewangelii, w której Jezus przekazuje swoim uczniom słowa modlitwy "Ojcze nasz..". Słowo "Ojciec" nazwał kluczem, który "Jezus sam nam daje, abyśmy mogli wejść w tę poufną relację dialogu z Ojcem, która towarzyszyła i wspierała całe Jego życie".

 

- Modlitwa Jezusa a zatem także i modlitwa chrześcijańska jest przede wszystkim uczynieniem miejsca dla Boga, pozwalając Jemu ukazać jego świętość w nas i sprawiając rozwój Jego królestwa, począwszy od możliwości wypełniania Jego panowania miłości w naszym życiu - wyjaśniał papież.

 

Ojciec Święty przypomniał, że w wersji św. Łukasza trzy inne prośby uzupełniają "Ojcze nasz" i są to trzy prośby wyrażające nasze potrzeby podstawowe: chleb, przebaczenie i pomoc w przezwyciężaniu pokusy. - Nie można żyć bez chleba, nie można żyć bez przebaczenia, nie można żyć nie przezwyciężając pokusy - zaznaczył Franciszek.

 

Przypomniał, że nauczanie Jezusa o modlitwie kontynuują dwie przypowieści, w których stawia On za wzór zachowanie przyjaciela w stosunku do innego przyjaciela i ojca w wobec swego dziecka. - Obie mają nas nauczyć pełnego zaufania Bogu, który jest Ojcem. On zna lepiej od nas samych nasze potrzeby, ale chce abyśmy mu je przedstawiali odważnie i nieustannie, ponieważ to jest nasz sposób uczestniczenia w jego dziele zbawienia - powiedział Ojciec Święty.

 

Franciszek wskazał na potrzebę ciągłego wzywania obecności Ducha Świętego. - Duch Święty, prosić o Ducha Świętego, aby wszedł w nas. Ale czemu służy Duch Święty? Służy temu, aby żyć dobrze, żyć mądrze i z miłością, wypełniając wolę Bożą. Jakże piękną modlitwą byłaby w tym tygodniu, aby każdy z nas prosił Ojca: Ojcze, daj mi Ducha Świętego! - zachęcał Franciszek i dodał: "Maryja świadczy o tym swoim życiem, w pełni ożywionym przez Ducha Bożego. Niech nam Ona pomoże modlić się do Ojca w zjednoczeniu z Jezusem, aby żyć nie w sposób światowy, ale według Ewangelii, prowadzeni przez Ducha Świętego".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?