Papież: w Europie umacniają się mury i egoizm

(fot. shutterstock.com)

Papież Franciszek ostrzegł w sobotę, że w Europie umacniają się "mury", egoizm, brak zrozumienia dla osób innego pochodzenia czy religii.

 

W orędziu do chrześcijan zebranych w Monachium zaapelował o "nowego europejskiego ducha" w odpowiedzi na obecne problemy.

 

Watykan opublikował treść przesłania wideo skierowanego przez Franciszka do uczestników monachijskiego wiecu "Razem dla Europy" na zakończenie kongresu Kościołów, wspólnot, ruchów i inicjatyw chrześcijańskich, który odbył się tam pod hasłem "Spotkanie-Pojednanie-Przyszłość".

 

“Nadszedł czas, by zjednoczyć się, aby z prawdziwym europejskim duchem stawić czoło problemom naszych czasów. Oprócz niektórych widocznych murów, umacniają się te niewidoczne, które mają na celu podział tego kontynentu" - powiedział papież.

 

"Mury - dodał - wznoszą się w sercach osób; mury zbudowane ze strachu i agresji, braku zrozumienia dla ludzi innego pochodzenia czy przekonań religijnych".

 

Są to zdaniem Franciszka "mury egoizmu politycznego i ekonomicznego", a także brak szacunku dla życia i godności każdej osoby.

 

“Europa znajduje się w świecie złożonym i będącym w stałym ruchu, coraz bardziej zglobalizowanym i dlatego coraz mniej eurocentrycznym" - przypomniał.

 

“Jeśli uznajemy istnienie tych epokowych problemów, musimy mieć odwagę powiedzieć: potrzebujemy zmiany. Europa wezwana jest do refleksji i zastanowienia się nad tym, czy jej olbrzymie dziedzictwo, przeniknięte chrześcijaństwem, należy do muzeum czy też jest nadal zdolne inspirować kulturę i obdarować swymi skarbami całą ludzkość" - oznajmił papież.

 

Zaapelował o zaangażowanie na rzecz gościnności i solidarności wobec najsłabszych i pokrzywdzonych oraz budowę mostów, by przezwyciężyć konflikty "wypowiedziane i utajone".

 

Papież wyraził przekonanie, że jeśli Europa chce być “rodziną narodów" musi w swym centrum umieścić troskę o człowieka i być “kontynentem otwartym i gościnnym".

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.93

Liczba głosów:

40

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

piotrpolmanski 11:28:41 | 2016-07-04
Franciszek w wywiadzie dla argentyńskiego dziennika "La Nacion":
"Pragnę Kościoła otwartego, wyrozumiałego, który towarzyszy poranionym rodzinom.
Oni (kościelni konserwatyści) na wszystko mówią nie. Ja idę do przodu swoją drogą, nie rozglądając się na boki. Nie ścinam głów. Nigdy nie lubiłem tego robić. Powtarzam raz jeszcze: nie lubię konfliktów".

Proste, niby oczywiste, bo przecież istnieje tylko Kościół otwarty, tylko wtedy jest chrześcijański, a jednak tak bardzo nieoczywiste w Polsce. Tę papieską wypowiedź należałoby zadedykować tym wszystkim homiletom, którzy zamiast o dzieciach Bożych, mówią o "dzieciach resortowych" - ks. Andrzej Luter

Podpisuję sie pod tym obiema rąkoma :)

Oceń 1 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

piotrpolmanski 21:48:57 | 2016-07-03
Sorry @nickname, ale nie rżnij głupa. Ty zapewne jesteś z tego klanu "prawdziwych katolików"..? Może snickersa, bo zaczynasz gwiazdorzyć i nie jesteś sobą..

Oceń 4 16 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

nickname 17:34:16 | 2016-07-03
A jakże by inaczej tow. Polmański - po trupie Polski do ostatecznego rozwiązania Europy

"Nie nam wyglądać zmiłowania
Z wyroków bożych, z pańskich praw.
Z własnego prawa bierz nadania
I z własnej woli sam się zbaw!"

(Z kapłańskiego proroctwa międzynarodówki)

Oceń 20 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

piotrpolmanski 13:03:12 | 2016-07-03
Podzielam obawy Franciszka. 
Polska jest najlepszym przykładem, a wypowiedzi tych 3 egoistów poniżej to potwierdzają..

Oceń 7 31 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Macieek 11:39:48 | 2016-07-03
Mury są potrzebne by bronić Europy przed barbarzyńcami. A także przed lewicowymi wilkami w owczej skórze, zaimportowanymi przez Watykan z Argentyny ;)

Oceń 14 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

nickname 04:07:03 | 2016-07-03
Na szczęście w Polsce Bergoglio ma już "nowego europejskiego ducha" wśród apostołów z KODu, i tow. Michnik może niech wreszcie zostanie prymasem Polski! W końcu "Razem dla Europy" osób innego pochodzenia czy religii skutecznie ćwiczyło od lat burzenie "murów egoizmu politycznego i ekonomicznego" w Polsce, więc jest nadzieja, że tym razem dociskając jeszcze pedagogiką wstydu "mury strachu i agresji" uzyskamy nareszcie spodziewany efekt na odcinku nowego humanizmu w całej Europie. Niech hasło: "filoislamiści Europy łączcie się!" będzie naszym sztandarem, a wtedy bój to będzie nasz ostatni. Amen.

Oceń 31 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

bonaventura 21:28:18 | 2016-07-02
Co tam słychać w Argentynie ?

Nie słyszałem żadnej wypowiedzi papieża na temat swojej ojczyzny.

Papieża, autora ekologicznej encykliki powinien zainteresować taki temat
http://wyborcza.pl/duzyformat/1,153303,20323014,co-truje-w-argentynie-zabije-nas-soja.html?disabl...

Oceń 27 6 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook