14 podróży zagranicznych Franciszka

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Rozpoczynająca się 24 czerwca 14. podróż zagraniczna Franciszka wiedzie do Armenii, kraju położonego w Azji. Będzie to piąty wyjazd Ojca Świętego na ten kontynent, który tym samym wysunie się na pierwsze miejsce wśród tych, które odwiedził. 

 
Z 7 krajów, do których dotychczas przybywał, tylko na Filipinach katolicy stanowili większość mieszkańców. W pozostałych sześciu: Jordanii, Autonomii Palestyńskiej, Izraelu, Korei Południowej, Sri Lance i Turcji są oni mniejszością.
 
Jeśli doda się do tego Gruzję i Azerbejdżan, do których papież uda się w dniach 30 września-2 października, to w ramach 16 podróży zagranicznych aż 6 zaprowadzi go na największy kontynent świata. 
 
Po ponad trzech latach pontyfikatu widać, że Franciszek szczególnie go uprzywilejowuje, co tym bardziej zasługuje na podkreślenie, że chrześcijanie, zwłaszcza katolicy, są tam w mniejszości.
 
Już na początku pontyfikatu nowy papież powiedział: "Do Azji trzeba pojechać", ale dla wielu wydawało się to pustym frazesem. Tymczasem okazało, że dla Franciszka nadzieje związane z Azją to prawdziwie wielki projekt wizji Kościoła na przyszłość. 
 
Wracając w 2013 ze Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro do Rzymu powiedział: "Zostałem zaproszony do Sri Lanki, a także na Filipiny. Ale do Azji trzeba pojechać. Jest to ważne, bo Benedykt XVI nie miał czasu, aby tam pojechać. Udał się do Australii, a następnie odwiedził Europę i Amerykę, ale Azja...".
 
"Przyszłość Kościoła jest w Azji - powiedział papież Bergoglio filipińskiemu kardynałowi Louisowi Antonio Tagle. Rok temu kardynał przypomniał te słowa podczas wizyty w indyjskim mieście Bangalore i zaznaczył, że nie chodzi tu o wyróżnienie, ale jest to raczej "proroctwo i wielkie wezwanie", a także wielka odpowiedzialność i "wielka misja". 
 
Dodał, że katolicy w Azji misję tę traktują z wielką powagą, starając się znaleźć sposoby wniesienia swego wkładu w życie Kościoła na całym świecie w dziedzinie refleksji i konkretnych dzieł.
 
Filipiński purpurat zauważył również, że Kościół coraz bardziej przesuwa się ku Azji, Afryce i Oceanii. "Miejsca wielkiego cierpienia i bólu stały się środkiem ciężkości życia i refleksji Kościoła" - zaznaczył arcybiskup Manili.
 
Franciszek odwiedził dotychczas następujące kraje azjatyckie: Jordanię, Izrael i Autonomię Palestyńską (24-26 V 2014; w ramach 2. podróży zagranicznej), Koreę Południową (13-18 VIII 2014; 3.), Turcję (28-30 XI 2014; 6.) oraz Sri Lankę i Filipiny (12-19 I 2015; 7.) - łącznie 7 państw w czasie czterech podróży apostolskich poza Watykan i Włochy.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook