Armenia: papież spotka się z potomkami prześladowanych

(fot. Drop of Light / Shutterstock.com)

W sobotę 25 czerwca w czasie wizyty w Armenii Franciszek spotka się z grupą potomków osób prześladowanych w Imperium Osmańskim w 1915 r. i które zostały przyjęte w Watykanie przez Benedykta XV.

 

Spotkanie będzie miało miejsce podczas wizyty papieża w kompleksie pomnikowym Cicernakaberd w Erywaniu, upamiętniającym ludobójstwo ok. półtora miliona Ormian w latach 1915-17 na terenie ówczesnego państwa tureckiego. W dniach 24-26 czerwca Ojciec Święty odwiedzi Eczmiadzyn, Erywań, Giumri i Chor Wirap.


Rzecznik Watykanu, ks. Federico Lombardi podczas konferencji prasowej powiedział, że spotkanie z potomkami ofiar będzie jednym z najbardziej poruszających momentów wizyty. Franciszek złoży wieniec przy pomniku. Potem spotka się z grupą dzieci, które pokażą papieżowi zdjęcia z czasów prześladowań. Następnie przekroczy kamienny krąg, z dwunastoma dużymi kamiennymi płytami i podejdzie do Wiecznego Płomienia. Na zakończenie Ojciec Święty posadzi drzewko upamiętniające jego wizytę.

 

Przed opuszczeniem kompleksu Franciszek spotka się z potomkami 400 ormiańskich dzieci uratowanych przez papieża w 1915 r. Benedykt XV sprowadził je do letniej rezydencji papieskiej w Castel Gandolfo, gdzie znalazły schronienie.

 

W sobotę 25 czerwca papież uda się do Giumri, miasta będącego siedzibą katolickiego arcybiskupa i tam odprawi Mszę św. na placu Wartanants - jest to nowość dla Ormian, którzy celebrują tylko w kościołach - i nawiedzi katedry katolicką i apostolską oraz sierociniec prowadzony przez ormiańskie siostry Niepokalanego Poczęcia.

 

W ostatnim dniu wizyty z klasztoru Chor Wirap, stojącego naprzeciwko biblijnej góry Ararat, Franciszek i zwierzchnik Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego Garegin II wypuszczą dwa gołębie jako zwiastuna pokoju.

 

Rzecznik Watykanu wskazał na wymiar ekumeniczny papieskiej wizyty. Jego zdaniem uścisk z katolikosem Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego umocni więź i dialog już istniejące, a wraz z bliskością i słowami otuchy, zaniesionymi mniejszościowej wspólnocie katolickich Ormian, umocni wspólne zaangażowanie wszystkich chrześcijan na rzecz pokoju, w szczególności na Bliskim Wschodzie.

 

- Wszyscy Ormianie, katolicy i apostolscy, oczekują papieża Franciszka niczym błogosławieństwa - powiedział podczas konferencji prasowej bp Antranig Ayvazian, który wykłada na uniwersytecie w Erewaniu i zaznaczył, że w tym kraju "imię Franciszka jest pojmowane jako klucz do radości i nadziei na przyszłość Armenii.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook