"Kościół ma potrzebę odnowienia, reformy"

"Kościół ma potrzebę odnowienia, reformy"
(fot. youtube.com)
PAP / kw

Najważniejszym przesłaniem pontyfikatu papieża Franciszka jest misja - powiedział w piątek na konferencji prasowej w Warszawie redaktor naczelny watykańskiego dziennika "L’Osservatore Romano" Giovanni Marie Vian.

Najważniejszym przesłaniem pontyfikatu papieża Franciszka jest misja - powiedział w piątek na konferencji prasowej w Warszawie redaktor naczelny watykańskiego dziennika "L’Osservatore Romano" Giovanni Marie Vian.

"Kościół musi wyjść z siebie, tj. biskupi, kler a także każdy chrześcijanin. Nie można pozostać zamknięty, ale musi iść na zewnątrz. Kościół ma potrzebę odnowienia, reformy, przemiany mentalnej. Dlatego jeśli się nie zmieni, nie będzie więcej oddychać" - mówił redaktor naczelny "L'Osservatore Romano".

Nawiązując do osoby papieża Franciszka i jego nauczania Vian podkreślił, że Kościół musi wyjść, aby obwieścić, że "Ewangelia jest tym, co może zmienić każdego". Dodał, że papież czyni to każdego dnia, ryzykując niezrozumienie tego, co nam przekazuje.

DEON.PL POLECA

Jak podkreślił, papież jest mocno krytykowany przez prawicę, przez dziennikarzy z prawej strony, że powtarza zawsze to, co mówili jego poprzednicy, że "Ojciec Święty nie powiedział ani słowa więcej od nich".Papież, jak mówił Vian "nie znosi polityki, nie znosi tego o czym Francuzi mówią +upolitycznienie+". Papież podkreśla, że "chrześcijanie mają uprawiać politykę wielkich idei i wielkich pragnień, wielkiej pasji, nie takiej polityki niskiej, polegającej na zmaganiu się i szarpaniu" - mówił włoski dziennikarz. Jak podkreślił, Ojciec Święty Franciszek, zawsze powtarza, że trzeba być zatroskanym o wszystkich. "Nie można służyć dwóm panom na raz +Bogu i mamonie+, jeżeli służy się pieniądzom, osoby pozostają w zapomnieniu" - zauważył Vian.

Papież Franciszek - jak zaznaczył włoski dziennikarz - "chce przede wszystkim zaświadczyć, że jest chrześcijaninem tak jak inni, że jest grzesznikiem, że jest osobą wierzącą w Chrystusa, że jest tym, który osobiście spotkała Chrystusa w swoim życiu".

Dodał, że czasy się zmieniają, ale dzisiaj papież może być słuchany na wiele więcej sposobów niż byli słuchani jego poprzednicy. "Dlatego papież Franciszek szuka sposobu, aby był dobrze rozumiana. Każdego dnia tłumaczy Ewangelię i czyni to, co czynili nauczyciele w czasach Jezusa, co czynił sam Jezus i co czynią kaznodzieje, którzy przepowiadają słowo Boże każdego dnia" - podkreślił Vian.

Przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji biskup Grzegorz Ryś zgodził się z watykanistą, że celem pontyfikatu papieża Franciszka jest misja. Dodał, że program pastoralny Ojca Świętego można określić w trzech słowach: wyjść, towarzyszyć i łączyć."Kościół po to wychodzi do ludzi, którzy są na zewnątrz tego Kościoła, żeby ich łączyć. Nie wychodzimy do świata, żeby go ekskomunikować, nie wychodzimy po to, żeby go osądzać, tylko myślenie papieża jest takie, że wychodzimy po to, że potrzebujemy każdego człowieka i zapraszamy go do wejścia, nie zacierając żadnych granic, nie banalizując żadnych prawd, nie zmieniając doktryny, ale mamy mówić, że Ewangelia jest dobra nowiną, rzeczywistością, w której każdy z nas jest w tej drodze do Ewangelii" - mówił biskup Ryś.

Jak dodał, nam się może wydawać, że jesteśmy bliżej tej Ewangelii niż ci, co są poza Kościołem. "Każdy ma swoją jakąś drogę, tego co jest pełnią tego ideału i papież mówi, żeby ich włączyć, zaprosić do środka" - podkreślił hierarcha.

Wyraził jednocześnie wielkie uznanie dla dziennikarza za przybliżanie osoby i nauczania Papieża Franciszka.

"To co robicie jest niesłychanie ważne. Ludzie tak nie słuchają papieża Franciszka, jak Jana Pawła II. O papieżu Franciszku dowiadują się z mediów. Stąd też odpowiedzialność mediów jest dzisiaj bardzo ważna, gdy chodzi o ukazywanie papieża Franciszka, jeszcze bardziej niż za czasów Jana Pawła II. Ludzie w Polsce nie czytają tekstów papieża Franciszka, a dowiadują się o nim z mediów" - podkreślił.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Kościół ma potrzebę odnowienia, reformy"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.