"Naśladować Boga znaczy służyć człowiekowi"

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Naśladować Boga znaczy służyć człowiekowi - zaznaczył Franciszek podczas spotkania z diakonami stałymi w Watykanie.

 

Papież przyjął dzisiaj na audiencji grupę Międzynarodowego Centrum Diakonatu Stałego (Internationales Diakonatszentrum - IDZ) ze Stuttgartu, które w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia. Dziękując diakonom za ich posługę Ojciec Święty przypomniał, że byli już oni ważną częścią Kościoła w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.

 

Franciszek dziękując Centrum i diakom za służbę mówił o przykazaniu miłości Jezusa: "Przykazanie nowe daję wam abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. (J 13:34).

 

"W tej miłości uczniowie kontynuowali misję Jezusa. Z pomocą Ducha Świętego można zrozumieć, że to przykazanie zawiera w sobie służbę braciom i siostrom. W konkretnym zwróceniu się do ludzi z ich potrzebami, apostoł wybiera kilku "diakonów", jako sługi. Diakoni realizują przykazanie Jezusa szczególnie wyraźne. Naśladowanie Boga jest służbą człowiekowi, naśladowanie Boga, który jest miłością i z miłości poszedł tak daleko by nam służyć" - mówił papież.

 

Franciszek podkreślił, że cierpliwe, łaskawe działanie, które można odkryć w Bogu, musi cechować również Jego sługi. "Mówiąc wprost, diakoni są obliczem Kościoła w życiu codziennym, wspólnotą, która żyje wśród ludzi i jest w drodze, nie jest wielka, nie dowodzi lecz służy (por. Lk 22,26)“ - powiedział papież.

 

Na zakończenie wyraził nadzieję, że pielgrzymka diakonów stałych do Rzymu z okazji Roku Świętego będzie dla nich "intensywnym doświadczeniem Miłosierdzia Boga".

 

Międzynarodowe Centrum Diakonatu Stałego powstało w 1965 roku po kongresie w Rzymie. Jego centrum znajduje się w Stuttgarcie. Po Soborze Watykańskim (1962-1965) przywrócono posługę diakona stałego, którą mogą pełnić zarówno mężczyźni żonaci jak celibatariusze. Pierwsi na świecie diakoni zostali wyświęceni w diecezjach: Kolonii i rottenbursko-stuttgarckiej w 1968 r. Obecnie służy 44 tys. diakonów stałych w ponad 130 krajach.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.5

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Metanoia 15:16:56 | 2016-06-05
Jezus Chrystus nie przyszedł ani nikomu służyć ani nikomu robić dobrze. Jezus Chrystus ofiarował się za nasze grzechy.OFIAROWAŁ.
Nikomu nigdy nie służył a na pewno żadnemu człowiekowi. 
Miłość to ofiarowanie, to oddanie się z tym co posiadam. Miłość jest zawsze odpowiedzią na wezwanie. Miłość nie czyni drugiemu dobrze bo nie wie co dla kogoś jest dobre. Miłość to otwarcie siebie dla drugiego. Miłość to także przyjęcie każdego "być" w jakim ktoś może nam siebie ofiarować. Każdego, nawet jeśli tym "być" jest odrzucenie. 

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?