Papież: Eucharystia jest znakiem rozpoznawczym Kościoła

(fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI)

Eucharystia jest znakiem rozpoznawczym Chrystusa i Jego uczniów, ośrodkiem i formą życia Kościoła. Mówił o tym papież Franciszek podczas Mszy św., jaką odprawił przed bazyliką św. Jana na Lateranie.

 

Liturgia ta poprzedza procesję eucharystyczną, która przejdzie do bazyliki Matki Bożej Większej. Tam papież udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.


Przypominając wypowiedziane przez Jezusa słowa ustanowienia Eucharystii, Franciszek zwrócił uwagę na Jego polecenie: "To czyńcie". Powtarzanie gestów Jezusa oznacza "czynienie" Eucharystii, "której podmiotem zawsze jest Jezus", lecz która urzeczywistnia się za pośrednictwem naszych rąk, "namaszczonych Duchem Świętym".

 

Papież przywołał też inne polecenie Jezusa, wypowiedziane przed rozmnożeniem chleba: "Wy dajcie im jeść". W rzeczywistości to Jezus błogosławił i łamał chleb, by nakarmić rzeszę ludzi, ale "pięć ryb i dwa chleby przynieśli uczniowie". Kawałki chleba, łamane przez Jezusa przechodziły przez ręce uczniów, którzy rozdawali te kawałki ludziom. To jest właśnie działanie z Jezusem, dawanie jeść razem z Nim. Zawsze potrzebne są te "dwa małe gesty: ofiarować trochę chleba i ryb, jakie mamy, oraz przyjmować chleb łamany z rąk Jezusa i rozdawać go wszystkim".

 

Ojciec Święty zauważył, że owo łamanie wyjaśnia sens słów Jezusa: "Czyńcie to na moją pamiątkę". - Jezus się złamał, łamie się dla nas. I prosi nas, byśmy się dawali, łamali dla innych. To właśnie "łamanie chleba" stało się ikoną, znakiem rozpoznawczym Chrystusa i Jego uczniów - wskazał Franciszek. Dodał, że "Eucharystia od początku stała się ośrodkiem i formą życia Kościoła". Również wszyscy święci, znani lub anonimowi, "łamali siebie" i swe życie, aby "dać jeść" braciom.

 

- Ile matek, ilu ojców wraz z chlebem codziennym, krojonym na domowym stole, łamało swe serca, by rosły dzieci, by dobrze rosły! Ilu chrześcijan jako odpowiedzialnych obywateli łamało własne życie w obronie godności wszystkich, szczególnie najuboższych, wykluczonych i dyskryminowanych! Gdzie znajdują oni siłę, by to wszystko robić? Właśnie w Eucharystii: w mocy miłości zmartwychwstałego Pana, który dziś również łamie dla nas chleb i powtarza: "Czyńcie to na moją pamiątkę" - mówił papież.

 

Zaznaczył, że wypełnieniem tego polecenia jest też procesja eucharystyczna, która stanowi gest upamiętniający Jezusa, gest "dania jeść" dzisiejszej rzeszy ludzi, gest dzielenia się naszą wiarą i naszym życiem jako znakiem miłości Chrystusa do całego świata.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.43

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (21)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Neo.j 21:27:10 | 2017-03-21
Tak właśnie zachowują się osoby których PRAWDA PALI po oczach. Ów człowiek pod nickiem TomaszL  nawet nie widzi, że w całej mojej wypowiedzi posługuję się cytatami i treścią z NT i KKK. Pokazuję ich przeciwstawność w treści. A przecież te treści powinny współbrzmieć i uzupełniać się.
Co robi zatem TomaszL?
Z braku możliwości wykazania, że piszę nieprawdę woła do adm. Deonu aby usunąć mój wpis.
Sami teraz widzicie poziom tego człowieka, który zachęcał do picia piwa w  okresie Wielkiego. Postu  zamiast np. ciężkiej kolacji.
TomaszuL  opamiętaj się i oddaj siebie Panu Jezusowi Chrystusowi .
Powiedz Panie Jezu Chryste jestem twój.

Oceń 5 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

TomaszL 20:12:39 | 2017-03-21
Offtopic

Pytanie do moderatora - czy można jednak wycinać posty, któe nie tylko preczą pojęciu netykiety, ale zawieraja materaiły propagandowe z jakiś sekt antykatolickich.
Takie wpisy - monologi zaśmiecaja dyskusję, a przecież to forum służy wymianie zdań, a nie nieustannemu publikownaiu jakis bredni.

Oceń 5 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Neo.j 18:58:48 | 2017-03-21
Misterium to coś bardzo ważnego w katolicyzmie. Encyklika Jana Pawła VI na temat Eucharystii  zatytułowane jest misterium  fidei   Sobór watykański II odwołuje się do mysterium eucharystii  KKK stwierdza, że cała liturgia Kościoła jest misterium  tajemnicą a jej celem jest wprowadzenie dusz w misterium Chrystusa  to znaczy w mistagogię  KK twierdząc, że jest strażnikiem misterium  w którym mogą pośredniczyć  tylko kapłani ( biskupi)  uzależnia od siebie swoich wyznawców  zamiast prowadzić ich do polegania na Jezusie Chrystusie  w sprawie zbawienia  Jaki jest pogląd na mszę opisuje dokładnie apokalipsa ap Jana.

Oceń 5 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Neo.j 18:57:59 | 2017-03-21
4 A Niewiasta była odziana w purpurę i szkarłat,
cała zdobna w złoto, drogi kamień i perły,
miała w swej ręce złoty puchar pełen obrzydliwości
i brudów swego nierządu.

5 A na jej czole wypisane imię - tajemnica:
"Wielki Babilon.
Macierz nierządnic i obrzydliwości ziemi".

4 I usłyszałem inny głos z nieba mówiący:
«Ludu mój, wyjdźcie z niej2,
byście nie mieli udziału w jej grzechach
i żadnej z jej plag nie ponieśli:
5 bo grzechy jej narosły - aż do nieba,
i wspomniał Bóg na jej zbrodnie.
6 Odpłaćcie jej tak, jak ona odpłacała,
i za jej czyny oddajcie podwójnie:
w kielichu, w którym przyrządzała wino, podwójny dział dla niej przyrządźcie!

Jak myślicie CO CZULI TYSIĄCE PRAWDZIWYCH CHRZEŚCIJAN KTÓRZY ZOSTALI SPALENI ŻYWCEM ZA ODMOWĘ UCZESTNICTWA WE MSZY?

Oni to już od początku uważali że  JEST TO NAJWIĘKSZA OBRZYDLIWOŚĆ

Oceń 5 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Neo.j 18:56:22 | 2017-03-21
DLACZEGO???
Ponieważ przedstawia się ją jako DOSŁOWNĄ ŻYWĄ OFIARĘ  KTÓREJ JEST NIEUSTANNIE  OFIAROWANIE CIAŁA I KRWI PANA JEZUSA CHRYSTUSA

BIBLIA JEDNAK PONAD WSZELKĄ WĄTPLIWOŚC STWIERDZA, ŻE OFIARA PANA JEZUSA CHRYSTUSA ZOSTAŁA DOKONANA NA KRZYŻU  W PEŁNI RAZ NA ZAWSZE  I NIGDY WIĘCEJ NIE MA BYĆ POWTARZANA
Nauka katolicka twierdzi jednak, że jeśli Pan Jezus Chrystus podczas ostatniej wieczerzy powiedział „ to jest ciało i krew moja” to należy to rozumieć dosłownie, że w wyniku wypowiedzenia tych słów  stały się ONE DOSŁOWNYM JEGO CIAŁEM I KRWIĄ i że gdy ksiądz wypowiada te słowa dzisiaj  stają się one podobnie dosłownym fizycznym  ciałem i krwią Pana Jezusa Chrystusa  I SĄ NIEUSTANNIE SKŁADANE NA OFIARĘ NA KATOLICKICH OŁTARZACH RÓWNIE PRAWDZIWIE JAK OFIARA NA KRZYŻU TA JEDYNA OFIARA PANA JEZUSA CHRYSTUSA.
Zwróćcie uwagę, że nikt nie traktuje dosłownie słów które wypowiedział Pan Jezus Chrystus mówiąc np. Ja jestem bramą , ja jestem  pasterzem albo gdy nazwał uczniów owcami  i podobne   W tych i innych podobnych faktach jest pewne, że Pan Jezus Chrystus posługiwał się językiem obrazowym aby łatwiej było zrozumieć treść Jego przekazów.
GDY POWIEDZIAŁ ŻE CHLEB JEST JEGO CIAŁEM TO NIE JEST TO FIZYCZNIE MOŻLIWE SKORO TAM PAN JEZUS CHRYSTUS SIEDZIAŁ OSOBISCIE i trzymał ten chleb. w swoich rękach
TYM BARDZIEJ JEST NIE MOŻLIWE ABY KAŻDY OPŁATEK BYŁ CIAŁEM JEZUSA CHRYSTUSA Z DUSZĄ OSOBOWOŚCIĄ ( CAŁĄ NIEPODZIELONĄ JAK TWIERDZI KATOLICYZM)  To właśnie jest fałsz katolicyzmu

Oceń 4 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Neo.j 18:54:29 | 2017-03-21
Dlaczego???
Dlatego, że Pan Jezus Chrystus MÓWIŁ O SWOIM CIELE DUCHOWYM A NIE O FIZYCZNYM. PORÓWNAŁ TO ZA POMOCĄ CHLEBA ABYŚ ZROZUMIAŁ, ŻE TAK JAK CIAŁO FIZYCZNE CZŁOWIEKA POTRZEBUJE CHLEBA DO ODŻYWIANIA SIĘ ( ŻYCIA W TYM ŚWIECIE ) TAK CIAŁO DUCHOWE CZŁOWIEKA POTRZEBUJE POKARMU DUCHOWEHO ABY ŻYĆ ISTNIEĆ.
Zatem jak widzicie już samo założenie KK, że przemieniają chleb w FIZYCZNE CIAŁO PANA JEZUSA CHRYSTUSA JEST BEZWZGLĘDNYM FAŁSZEM.
Pan Jezus Chrystus mówiąc o spożywaniu JEGO CIAŁA DUCHOWEGO A NIE FIZYCZNEGO MÓWIŁ O MOCY SWOJEGO OJCA KTÓRE JEST TAKŻE JEGO CIAŁEM DUCHOWYM
Aby się nie powtarzać to dokładnie jest to opisane pod tematem:


https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/komentarze/art,2713,skad-sie-wzial-post-eucharystyczny-i-po-co-on-jest.html

Jest tutaj jeszcze bardzo waży aspekt.  Sobór Watykański II stwierdza  „nasz Zbawiciel podczas ostatniej wieczerzy ustanowił  OFIARĘ EUCHARYSTYCZNĄ SWOJEGO CIAŁA I KRWI  Sobór Trydencki również potwierdził  że Pan Jezus Chrystus podczas swojej ostatniej wieczerzy złożył  BOGU swoje własne ciało i krew pod POSTACIĄ CHLEBA I WINA.   JEŚLI TAK , TO PAN JEZUS CHRYSTUS  ZOSTAŁ ZŁOŻONY NA OFIARĘ ZA GRZECHY ŚWIATA PODCZAS OSTATNIEJ WIECZERZY,  ZANIM POSZEDŁ NA KRZYŻ  A TO JEST CZYSTĄ HEREZJĄ A NAWET IDIOTYZMEM.

Oceń 5 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Neo.j 18:51:08 | 2017-03-21
W rzeczywistości Pan Jezus Chrystus w ogóle nie musiałby iść na krzyż  JEŚLI KATOLICCY KSIĘŻA POTRAFIĄ TAK JAK TWIERDZĄ ZMIENIĆ CHLEB I WINO W CIAŁO I KREW PANA JEZUSA CHRYSTUSA I ZŁOŻYĆ JE JAKO OFIARĘ PRZEBŁAGALNĄ NA SWOICH OŁTARZACH.
W KKK czytamy, że  msza jest prawdziwą ofiarą przebłagalną przez którą Pan jest przebłagany,  udziela łaski  i  przebacza grzechy nawet wielkie.
A teraz uważajcie :
Sobór Trydencki stwierdza ‘’W sprawie Mysterium Eucharystii , że JEST TO PRAWDZIWA I JEDYNA OFARA’’
W takim razie Krzyż nie jest potrzebny.

Oczywiście KK naucza, że Krzyż jest niezbędny , jednak SPROWADZA GO TO TEGO SAMEGO POZIOMU CO MSZA
Teraz znowu uważajcie :
KK twierdzi  ŻE OFIARA NA KRZYŻU JEST SKUTECZNA  JEDYNIE W SWYM POWTÓRZENIU PODCZAS MSZY I TO TYLKO CZĘCIOWO ZA KAŻDYM RAZEM GDY MSZA JEST POWTARZANA. KK TWIERDZI ŻE POTRZEBA WIELU POWTÓRZEŃ MSZY ABY DOPROWADZIĆ DUSZĘ DO NIEBA.

KK wyjaśnia , że msza jest ustanowionym przez Boga środkiem zastosowania zasług Kalwarii
Pan Jezus Chrystus poprzez swoją śmierć krzyżową ZDOBYŁ WSZELKIE ŁASKI DLA ŚWIATA KTÓRE ON POTRZEBUJE  DO ZBAWIENIA ale błogosławieństwa te przekazywane są ciągle i stopniowo od czasów Kalwarii  GŁÓWNIE PRZEZ MSZĘ. Według KK ksiądz jest niezbędny ponieważ tylko on SWOJĄ MOCĄ  może zmienić substancję chleba i wina w CIAŁO I KREW ZBAWICIELA
Czyli OFIARA PANA JEZUSA CHRYSTUSA NIE JEST KOMPLETNA JEST CIĄGLE PROCESEM.

Oceń 5 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Neo.j 18:47:47 | 2017-03-21
SWII stwierdza ‘’w ofierze mszy nasz Pan jest składany na ofiarę.  MSZA JEST OFIARĄ W KTÓREJ TRWA KRZYŻ.  KK wyjaśnia, że w czasie mszy Pan Jezus Chrystus składa samego siebie na ofiarę równie prawdziwie jak uczynił to na Kalwarii. CO WIĘC ZNACZYŁO TRIUMFALNE SŁOWA „”WYKONAŁO SIĘ”???

Biblia WYRAŹNIE MÓWI ZE PAN JEZUS CHRYSTUS ZŁOŻYWSZY RAZ NA ZAWSZE JEDNĄ  OFIARĘ ZA GRZECHY  ZASIADŁ PO PRAWICY BOGA OJCA


9 Następnie powiedział: Oto idę, abym spełniał wolę Twoją. Usuwa jedną [ofiarę], aby ustanowić inną. 10 Na mocy tej woli uświęceni jesteśmy przez ofiarę ciała Jezusa Chrystusa raz na zawsze3. 11 Wprawdzie każdy kapłan4 staje codziennie do wykonywania swej służby, wiele razy te same składając ofiary, które żadną miarą nie mogą zgładzić grzechów. 12 Ten przeciwnie, złożywszy raz na zawsze jedną ofiarę za grzechy, zasiadł po prawicy Boga, 13 oczekując tylko, aż nieprzyjaciele Jego staną się podnóżkiem nóg Jego5. 14 Jedną bowiem ofiarą udoskonalił na wieki tych, którzy są uświęcani6.

Powyższe słowa dowodzą, że nie ma być  już żadnej  DODATKOWEI OFIARY ZA GRZECHY.

Sami widzicie jaka jest wielka różnica miedzy słowami z NT a KKK.

Starając się bardziej zagmatwać te różnice SWII wyjaśnia że podczas mszy Pan Jezus Chrystus uobecnia  w bezkrwawy sposób ofiarę złożoną na Krzyżu.
LECZ BIBLIA WYRAŹNIE STWIERDZA :

BEZ PRZELANIA KRWI NIE MA PRZEBACZENIA GRZECHÓW


A więc bezkrwawa ofiara nie może usuwać grzechów  JAK TWIERDZI TO MSZA.

Oceń 5 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Neo.j 18:45:16 | 2017-03-21
Katolicyzm wyjaśnia, że Pan Jezus Chrystus nie jest ofiarowywany na nowo ale ŻE OFIARA NA KRZYŻU JEST UOBECNIANA  Takie stwierdzenie jest pozbawione zupełnie jakiegokolwiek sensu.  Wydarzenie które dokonało się w przeszłości  NIE MOŻE BYĆ UCZYNIONYM OBECNYM TERAZ. Jeśli wydarzenie przeszłe uzyskało swój cel  TO NIE MA ŻADNEGO POWODU DO UOBECNIANIA GO W PRZYSZŁOŚCI.

Dotyczy to zapłaty za nasze grzechy której Pan Jezus Chrystus dokonał na Krzyżu.
GDY UMIERAŁ POWIEDZIAŁ ‘’WYKONAŁO  SIĘ ‘’
UŻYŁ PRZY TYM SŁÓW KTÓRE ZNACZĄ ‘’ZAPŁACONE W PEŁNI’’

A jednak w KKK czytamy  ‘’Eucharystia jako ofiara jest składana jako zadośćuczynienie za grzechy żywych i umarłych oraz dla otrzymania od Boga pożytku duchowego.
Więc co to jest ???
Jest to próba spłacania RAT DŁUGU KTÓRY ZOSTAŁ JUŻ SPŁACONY.

Zatem jak widzicie ‘’msza’’ jest  ZAPRZECZENIEM WYSTARCZALNOŚCI  ZAPŁATY ZA GRZECHY, KTÓREJ PAN JEZUS CHRYSTUS  DOKONAŁ NA KRZYŻU.
Kościół katolicki  twierdzi, że przez msze dokonuje tego czego Pan Jezus Chrystus Już dokonał.
SWII stwierdził  w liturgii a zwłaszcza w świętej ofierze na mszy DOKONUJE SIĘ NASZE ODKUPIENIE
ALE BIBLIA MÓWI ŻE ODKUPIENIE SIĘ JUŻ DOKONAŁO.

11 Ale Chrystus, zjawiwszy się jako arcykapłan dóbr przyszłych, przez wyższy i doskonalszy, i nie ręką - to jest nie na tym świecie - uczyniony przybytek7, 12 ani nie przez krew kozłów i cielców, lecz przez własną krew wszedł raz na zawsze do Miejsca Świętego, zdobywszy wieczne odkupienie.

Oceń 5 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook