Papież do dyplomatów: bądźcie głosem migrantów

(fot. giulio napolitano / Shutterstock.com)

Dyplomacja może nagłośnić krzyk ludzi, doświadczających przymusowej migracji. Mówił o tym papież Franciszek przyjmując listy uwierzytelniające od nowych ambasadorów Estonii, Malawi, Namibii, Seszeli, Tajlandii i Zambii przy Stolicy Apostolskiej.


Zwrócił uwagę, że wielu ludzi cierpi z powodu konfliktów i wojen, migracji i przymusowych przesiedleń, a także niepewności, spowodowanej trudnościami gospodarczymi. - Problemy te wymagają nie tylko tego, byśmy się nad nimi zastanawiali i o nich dyskutowali, ale także byśmy okazywali konkretne znaki solidarności z naszymi braćmi i siostrami w potrzebie - stwierdził papież.

 

Aby ta "służba solidarności" była skuteczna, konieczne jest podejmowanie wspólnych, skoordynowanych wysiłków na rzecz pokoju, zapewniającego zarówno prawa indywidualne, jak i integralny rozwój. Jest to jednak o tyle trudne, że "nasz świat jest coraz bardziej podzielony i spolaryzowany", wielu ludzi izoluje się w obliczu trudów życia, boi się terroryzmu i tego, że "wzrastający napływ migrantów radykalnie zmieni ich kulturę, ich stabilność ekonomiczną, ich styl życia". - Rozumiemy te lęki i nie możemy ich lekkomyślnie lekceważyć, ale trzeba im stawić czoła z mądrością i współczuciem, aby prawa i potrzeby wszystkich były szanowane i wspierane - zaznaczył Franciszek.

 

Gdy chodzi o osoby doświadczające "tragedii przemocy i przymusowej migracji", powinniśmy bardziej zdecydowanie mówić światu "o ich krytycznym położeniu, tak aby za pośrednictwem naszego, mógł być słyszalny ich głos, zbyt słaby i niezdolny do głośnego krzyku". - Droga dyplomacji pomaga nam nagłośnić i przekazać ten krzyk poprzez poszukiwanie rozwiązań wielorakich przyczyn, leżących u podstaw obecnych konfliktów. Dzieje się to szczególnie poprzez wysiłki na rzecz pozbawienia broni tych, którzy używają przemocy, jak też przez położenie kresu pladze handlu ludźmi i handlu narkotykami, który często towarzyszy temu złu - zauważył Ojciec Święty.

 

Podkreślił, że choć "nasze inicjatywy pokojowe powinny pomóc ludziom pozostać w ojczyźnie", to w chwili obecnej musimy "pomagać migrantom i tym, którzy się o nich troszczą".

 

Konieczna jest tu "kultura dialogu", traktująca obcokrajowca jak podmiot. Umożliwi to jego integrację, wzbogacającą obie strony. Dialog i solidarność są, zdaniem papieża, najlepszą drogą do trwałego pokoju.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.76

Liczba głosów:

21

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Oriana 22:24:37 | 2016-05-19
Wydawałoby się, że Polacy, którzy zostali tak okrutnie doświadczeni podczas II Wojny Światowej powinni rozumieć ludzi, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji, a tymczasem polskie społeczeństwo wykazuje się wyjątkowo egoistyczną postawą. I do tego te wymówki o ratowaniu życia nienarodzonego - przecież to czysta hipokryzja, bo jedno z drugim nie stoi w sprzeczności: ratowanie tych, którzy już się urodzili nie jest mniej ważne od ratowania nienarodzonych. 
Nie rozumiem takiej postawy, tym bardziej, jeżeli ktoś się uważa za chrześcijanina.

Oceń 7 19 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

asyz 16:53:46 | 2016-05-19
Dyplomacja może nagłośnić krzyk ludzi nienarodzonych, mordowanych przed narodzeniem!!!!
Kryzys migracyjny powinien być rozwiązywany u źródła!
https://www.deon.pl/wiadomosci/polska/art,26925,kryzys-migracyjny-powinien-byc-rozwiazywany-u-zrod...

Oceń 22 10 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ro.jarromir.cu797 16:04:50 | 2016-05-19
bonaventura, tak szczerze, Ty uważasz się za katolika, czy Twoja obecność tutaj jest spowodowana czymś innym?

Oceń 6 28 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

bonaventura 15:55:25 | 2016-05-19
Już wiemy o czym papa będzie pieprzył w lipcu w Krakowie. Oczywiście o imigrantach.To jakaś obsesja. Myślicie że to jest uleczalne ?

Oceń 29 10 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook