Papież zleci zbadanie kwestii święcenia kobiet

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Dziennikarze obecni na zebraniu 870 przełożonych zakonów żeńskich poinformowali, że papież Franciszek zapowiedział ustanowienie komisji mającej zbadać kwestię święcenia kobiet-diakonów.

 

Jak komentuje James Martin SJ, nie jest to nowa idea, ale rzeczywistość obecna dawno temu w Kościele. - Kobiety posługujące w diakonacie mogłyby chrzcić, przewodniczyć pogrzebom, błogosławić małżeństwa oraz głosić homilie podczas Mszy świętej - pisze o. Martin.

 

- Głoszenie homilii podczas Mszy oznaczałoby, że Kościół nareszcie mógłby usłyszeć z ambony o doświadczeniu ponad połowy swoich członków - pisze o. Martin - byłoby to ogromnym darem dla Kościoła.

 

Według dziennikarki Cindy Wooden, pracującej dla Catholic News Service, papież miał powiedzieć, że zwiększanie roli kobiet w Kościele nie jest oznaką "feminizmu", ale "prawem ochrzczonych" - mężczyzn i kobiet. 

 

 

 

Joshua McElween, dziennikarz National Catholic Reporter, również relacjonujący obrady sióstr, przywołał inne słowa papieża: "Wielokrotnie spotykam konsekrowane kobiety, które nie służą, ale wykonują pracę niewolników" (ang. work of servants, not service). 

 

 

 

"Zgadzam się. Komisja, która by to wyjaśniła, wydaje się przydatna" - według dziennikarza tak dokładnie brzmiała odpowiedź papieża na słowa jednej z przełożonych zakonnych, która zaproponowała utworzenie specjalnej komisji mającej badać kwestię diakonatu kobiet.

 

 

 

Wypowiedź papieża padła podczas 20. zebrania plenarnego Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych (UISG). Grupuje ona żeńskie instytuty zakonne z całego świata, do których należy ok. 700 tysięcy sióstr.

 

W ramach obrad UISG podejmuje się również temat uchodźców i handlu ludźmi. Tegoroczne spotkanie zbiega się z jubileuszem 50-lecia UISG, która została założona w 1965 r. 
 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.37

Liczba głosów:

51

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Agamemnon 01:16:57 | 2016-05-17
Świat zwariował.

Oceń 6 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Agamemnon 01:17:26 | 2016-05-17
Świat zwariował, również w obrębie samego Kościoła.

Oceń 6 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

asyz 18:52:51 | 2016-05-12
,,Choć nauka o udzielaniu święceń kapłańskich wyłącznie mężczyznom jest zachowywana w niezmiennej i uniwersalnej Tradycji Kościoła i głoszona ze stanowczością przez Urząd Nauczycielski w najnowszych dokumentach, to jednak w naszych czasach w różnych środowiskach uważa się ją za podlegającą dyskusji, a także twierdzi się, że decyzja Kościoła, by nie dopuszczać kobiet do święceń kapłańskich ma walor jedynie dyscyplinarny.

Aby zatem usunąć wszelką wątpliwość w sprawie tak wielkiej wagi, która dotyczy samego Boskiego ustanowienia Kościoła, mocą mojego urzędu utwierdzania braci (por. Łk 22,32) oświadczam, że Kościół nie ma żadnej władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom oraz że orzeczenie to powinno być przez wszystkich wiernych Kościoła uznane za ostateczne.

Wzywając nieustannej pomocy Bożej dla Was, Czcigodni Bracia i dla całego Ludu Bożego, udzielam wszystkim Apostolskiego Błogosławieństwa.

W Watykanie, dnia 22 maja 1994 r., w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, w szesnastym roku Pontyfikatu.
Jan Paweł II

Oceń 33 14 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

penitent 16:34:09 | 2016-05-12
Skoro kobiety mogą udzielać komunii, głosić kazania i udzielać ślubów to mogłyby też spowiadać. Jestem na tak.

Oceń 14 52 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook