Relikwie męczenników w procesji na Skałkę

(fot. Mach240390 / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)

Podczas tegorocznej procesji z Wawelu na Skałkę w niedzielę 8 maja oprócz relikwii św. Stanisława i innych świętych i błogosławionych po raz pierwszy będą niesione również relikwie męczenników z Peru i Ugandy.


W grudniu zeszłego roku na ołtarze zostali wyniesieni o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski, absolwenci Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Krakowie, którzy 25 lat temu ponieśli śmierć męczeńską w Pariacoto w Peru. Procesja i Msza św. ma być dziękczynieniem także za ich życie.

 

Miniony rok dla krakowskich franciszkanów był podwójnie wyjątkowy. Późną jesienią papież Franciszek odwiedził ich misję w Ugandzie, a dokładnie Sanktuarium w Munyonyo. Stąd zakonnicy w procesji na Skałkę poniosą relikwie męczenników afrykańskich.

 

Specjalnie na tę okazję przyjedzie pasterz archidiecezji Kampali (stolicy Ugandy) abp Cyprian Kizito Lwanga. Święci: Karol Lwanga i Matia Mulumba w relikwiarzu będą niesieni przez ugandyjskich franciszkanów, którzy studiują przy Franciszkańskiej 4 w Krakowie.

 

Osiem wieków wcześniej św. Stanisław ze Szczepanowa został kanonizowany w Bazylice św. Franciszka w Asyżu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook