Franciszek: pamiętajcie o sprawach zwykłych ludzi

(fot. PAP / EPA / ALESSANDRO DI MEO / POOL)

Do pamiętania o sprawach rodzin i potrzebach zwykłych ludzi zachęcił Franciszek uczestników 39. zgromadzenia krajowego konfederacji włoskich spółdzielni Confcooperative, którzy w dniach 4-5 maja obradują w Rzymie.

 

Z członkami tej organizacji, powstałej na początku XX wieku, a opartej na katolickiej nauce społecznej, spotkał się 28 lutego ub.r., obecnie zaś skierował do nich wideoprzesłanie, w którym przypomniał zasady działalności spółdzielczej, jakie im wówczas podał.

 

Jedna z nich dotyczyła poparcia dla rodzin i ułatwiania kobietom łączenia pracy zawodowej z obowiązkami związanymi z ich specyficznym powołaniem rodzinnym. Nawiązując do tego, Ojciec Święty powiedział dziś: "W «Amoris laetitia» ukazałem perspektywę radości i odpowiedzialności, ale ludzi i rodzin nie można zostawić samych, a pracę i rodzinę trzeba ze sobą godzić". Franciszek przypomniał też zasadę "aktywnego udziału w globalizacji, by integrować na świecie rozwój, sprawiedliwość i pokój".

 

W minionym czasie dramat, a nieraz nawet tragedia migrantów, terroryzm bez granic i zwolnienie tempa gospodarki światowej sprawiły, że te słowa są jeszcze prawdziwsze. Dobrze pamiętajcie o swoich korzeniach, które dają wam siłę, o współpracy ze swymi parafiami i diecezjami oraz o zdolności takiego rozumienia przedsiębiorstwa, by wyciągać pomocną dłoń ku ludziom w trudnościach" - zalecał papież.

 

Zwrócił uwagę, że "wielu [z was] umie prowadzić przedsiębiorstwo, wychodząc od nadarzających się okazji". "Waszym talentem jest umiejętność prowadzenia przedsiębiorstwa, kierując się potrzebami ludzkimi. Zachowajcie to bogactwo, tworząc wspólną perspektywę z innymi stowarzyszeniami, aby ukazywać wartości wspólne dla wszystkich spółdzielni" - powiedział Franciszek.

 

Na zakończenie nawiązał do trwającego obecnie Roku Świętego Miłosierdzia i przypomniał, że miłosierdziem jest przede wszystkim ta wszechmocna Pana, ale wyraża się ona także za pośrednictwem kobiet i mężczyzn. "Życzę wam, aby wasze zaangażowanie spółdzielcze stawało się również wyrazem miłosierdzia" - zakończył swe przesłanie Ojciec Święty.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?