Papież do uchodźców: wybaczcie zamykanie drzwi

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)

Papież Franciszek poprosił uchodźców o wybaczenie zamykania drzwi przed nimi i obojętności ze strony społeczeństw, które "boją się zmiany życia i mentalności". To słowa z jego orędzia do rzymskiego ośrodka pomocy dla uchodźców z okazji 35. rocznicy powstania.

 

"Każdy z was, uchodźców, kto puka do naszych drzwi ma oblicze Boga" - oświadczył Franciszek, zwracając się do podopiecznych prowadzonego przez jezuitów ośrodka pomocy Astalli.

 

"Wasze doświadczenie bólu i nadziei przypomina nam o tym, że wszyscy jesteśmy cudzoziemcami i pielgrzymami na tej ziemi, przyjętymi przez kogoś z wielkodusznością i bez żadnych zasług" - dodał papież w przesłaniu wideo rozpowszechnionym we wtorek przez Watykan.

 

"Ten, kto tak jak wy uciekł ze swojej ziemi z powodu ucisku, wojny, natury zniekształconej przez zanieczyszczenia i pustynnienie czy niesprawiedliwego rozdziału zasobów planety, jest bratem, z którym trzeba dzielić się chlebem, domem, życiem" - wskazał Franciszek.

 

"Tyleż razy nie przyjęliśmy was - mówił. - Wybaczcie zamknięcie i obojętność naszych społeczeństw, które obawiają się zmiany życia i mentalności, jakiej wymaga wasza obecność. Traktowani jak ciężar, problem, koszt, jesteście tymczasem darem".

 

Papież podkreślił, że uchodźcy są świadectwem tego, jak "łaskawy i miłosierny Bóg potrafi przemienić zło i niesprawiedliwość" w dobro dla wszystkich. Wskazywał, że każdy z nich może być mostem łączącym odległe narody, kultury i religie.

 

Zaapelował do pracowników i wolontariuszy centrum Astalli, aby dalej z odwagą nieśli pomoc migrantom. "Uchodźcy znają drogi prowadzące do pokoju, bo znają cierpki zapach wojny" - zakończył papież.

 

Franciszek odwiedził ten jezuicki ośrodek w centrum Wiecznego Miasta na początku swego pontyfikatu w 2013 roku. Zaapelował tam wtedy o udostępnienie uchodźcom pustych klasztorów. "Drodzy zakonnicy i zakonnice, puste klasztory nie służą Kościołowi po to, by przekształcać je w hotele i zarabiać pieniądze. Puste klasztory nie są nasze, należą do ciała Chrystusa, jakim są uchodźcy. Pan wzywa do odważnego i wielkodusznego życia gościnnością w pustych klasztorach" - powiedział. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

40

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

szczepekdaniel 13:43:54 | 2016-04-20
Franciszek (żydowski gubernator Kościoła Katolickiego) znów mami i majaczy.

Oceń 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

skrajpuszczy 21:47:54 | 2016-04-19
Pogięło Cię? Wpuścić do domu, żeby podrzynali gardła, organizowali zamachy, gwałcili? 

Oceń 10 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

mrf771 21:39:34 | 2016-04-19
Celebryta żądny sławy, aktor łapiący gawiedź na tanie chwyty jak rozwalające się buty czy czarna teczka.Człowiek pełen fałszywej skromności, często bezczelny (jak ostatnio, kiedy na pytanie dziennikarkidlaczego zabrał z Lesbos tylko muzułmanów odpowiedział: bo nieli w porządku dokumenty).Po ostanich  "dokonaniach" przekonuję się , że również masońska wtyczka mająca za zadanie rozwalić Europę, wprowadzić chaos wśrod chrześcijan i pozbawić ich resztek godności.
To jest papa F.

Oceń 13 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Macieek 21:20:23 | 2016-04-19
Z Bergoglio to taki katolik, jak z prezesa Kaczyńskiego buddysta ;)

Oceń 8 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

psyche 16:22:25 | 2016-04-19
Niestety, papież ma rację, choć to dla nas niewygodne. Ale czy chrześcijaństwo było kiedykolwiek wygodne? Z jednej strony nasze obawy, w tym wiele zasadnych lecz rownież uprzedzenia, z drugiej - zwykła chrześcijańska powinność. Czy da się to pogodzić? Ja myślę, że tak, bo Bóg nie wymaga od nas ponad miarę, ale będzie to nas kosztować i trzeba by mądrze zjawiskiem zarządzać, współpracując ze sobą, zanim zacznie się wymagać współpracy ze strony przybyszów. Jednakże to zazwyczaj nas przerasta i to w znacznie prostszych zadaniach, ba, my tego z zasady nie lubimy robić. Taka prawda.

Oceń 9 23 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?