Eucharystia pobudza chrześcijan do jedności

Radio Watykańskie

Na znaczenie Eucharystii dla naszego pójścia za Jezusem, budowania jedności Kościoła i solidarności, czyli dzielenia z Bogiem i z naszym bliźnim tego czym jesteśmy zachęcił papież Franciszek wiernych podczas Eucharystii z okazji uroczystości Bożego Ciała sprawowanej na placu przed bazyliką św. Jana na Lateranie.

 

Po Mszy św. Ojciec Święty będzie przewodniczył procesji eucharystycznej, która przejdzie via Merulana do bazyliki Santa Maria Maggiore.

 

Swoją homilię papież skoncentrował na trzech słowach: naśladowanie, wspólnota i dzielenie się. Wskazał, że pójście za Chrystusem oznacza "opuszczenie samych siebie i uczynienie z naszego życia nie naszej własności, lecz daru dla Niego i dla innych". Następnie podkreślił, że Eucharystii nie można przeżywać anonimowo, lecz jako wydarzenie prawdziwej komunii z Panem, ale również z wielu braćmi i siostrami, którzy dzielą ten sam stół, budujące wspólnotę uczniów Chrystusa.

Szczególny nacisk papież Franciszek położył na wypływające z Eucharystii znaczenie zarówno dla Kościoła jak i współczesnego społeczeństwa solidarności. Wyjaśnił, że jest to umiejętność udostępniania do dyspozycji Boga tego, co posiadamy, naszych skromnych zdolności, bo jedynie przez dzielenie się, dar, nasze życie będzie owocne, przyniesie owoc. "Solidarność: słowo nielubiane przez ducha tego świata!" - zauważył Ojciec Święty.

Papież wskazał, iż Eucharystia pozwała nam na kroczenie wskazaną przez Jezusa "drogą służby, dzielenia się, dawania, zaś to niewiele, co mamy, to niewiele, czym jesteśmy, jeśli jest dzielone, staje się bogactwem, ponieważ moc Boga, która jest mocą miłości zstępuje do naszego ubóstwa, aby je przekształcić". Zachęcił wiernych, aby adorując Chrystusa realnie obecnego w Eucharystii pozwalali się przekształcić przez Boga, wychodzili ze swoich ograniczeń, nie lękali się dawania, dzielenia się, miłowania Boga i bliźnich. By byli narzędziami komunii i dzielenia z Nim i z braćmi tego czym są. "Wtedy nasze życie będzie naprawdę owocne" - zakończył swą homilię Ojciec Święty.

 

 

Więcej »

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~olaf 20:45:13 | 2013-05-31
Jakiej jedności ?

Protestantyzm np. neguje Rzeczywistą Obecność Chrystusa w Eucharystii, a uznaje pewną duchową obecność Chrystusa ze względu na wiarę zgromadzenia.

Kościół luterański naucza w Dużym Katechizmie: „W sprawie transsubstancjacji (przemiany substancji elementów) w ogóle nie bierzemy pod uwagę sofistycznego, chytrego wymysłu, dzięki któremu zmyślają, że chleb i wino zatracają swoją naturalną substancję i że zachowuje się tylko kształt i barwa chleba, a nie pozostaje on chlebem prawdziwym". Eucharystia jest tylko Wieczerzą jedności pomiędzy poszczególnymi wierzącymi, a całym Kościołem.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Klara 08:03:08 | 2013-05-31
Całość uroczystości na żywo była transmitowana przez TV Trwam i nadal jest do odsłuchania i zobaczenia na portalu Radia maryja

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wierny 20:38:28 | 2013-05-30
Niezłe, tylko pytanie jakie są granice tej przemiany. Ja np. chciałbym być tak przemieniony, abym miał już tu na ziemi ciało zmartwychwstałe. Możliwe to jest?

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook