Papież: tylko otwarte serce przyjmie miłosierdzie

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Tylko gdy serce jest otwarte, można przyjąć miłosierdzie Boże - stwierdził Franciszek podczas porannej Eucharystii sprawowanej w Domu Świętej Marty.

 

Nawiązując do dzisiejszych czytań liturgicznych papież wskazał, że niewierność wobec Boga można przezwyciężyć jedynie uznając swoją grzeszność i rozpoczynając proces nawrócenia.


Komentując słowa zawarte w pierwszym czytaniu, z Księgi Jeremiasza (Jr 7,23-28) Franciszek podkreślił, że Bóg jest zawsze wierny, bo nie może się zaprzeć siebie samego, ale lud nie słuchał Jego słowa. W tej sytuacji Jeremiasz wskazał, jak wiele czyni Bóg, aby pociągnąć serca ludu. Ten jednak trwał wciąż w niewierności, tej niewierności, która zamyka i znieczula serca.

 

- Nie pozwala, aby zabrzmiał głos Pana, który jako miłujący ojciec zawsze nas prosi o otwarcie się na Jego miłosierdzie i Jego miłość. Modliliśmy się w psalmie, wszyscy razem: «Obyście dzisiaj usłyszeli głos Jego: Niech nie twardnieją wasze serca». Pan mówi do nas zawsze w ten sposób, wręcz z ojcowską czułością: «Nawróćcie się do Mnie całym swym sercem, bo jestem litościwy i miłosierny» (Jl 2 12-13). Ale gdy serce jest zatwardziałe, tego się nie rozumie. Boże Miłosierdzie rozumie się jedynie wówczas, gdy jesteśmy zdolni do otwarcia swego serca, aby mogło do niego wejść - powiedział papież.

 

Ojciec Święty zauważył, że również w czytanym dziś fragmencie Ewangelii (Łk 11,14-23) możemy dostrzec skutki znieczulenia serca u uczonych w Prawie, znających teologię, domagających się wyjaśnień, znaków z nieba, aby nie zrozumieć Jezusowego orędzia. Z tą postawą kontrastuje otwartość serc ludu, który pomimo swej niedoskonałości słuchał słów Pana Jezusa ze zdumieniem i wiarą. Franciszek podkreślił kluczowe znaczenie skierowanej do Boga prośby o przebaczenie. Ludzie o sercu zatwardziałym nie czują się grzesznikami, lecz sędziami innych. Dlatego Pan Jezus mówi jasno: "Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie". - Albo jesteś wierny, z otwartym sercem na Boga, który jest tobie wierny lub jesteś przeciw Niemu - stwierdził papież. Wskazał, że podstawowe znaczenie ma tutaj nasze wyznanie grzechów, nasza spowiedź, abyśmy zaczęli być wiernymi.

 

- Prośmy Pana o łaskę wierności. A pierwszym krokiem, by pójść tą drogą wierności jest poczucie się grzesznikiem. Jeśli nie czujesz się grzesznikiem, to źle zacząłeś. Prośmy o łaskę, aby nasze serce nie stwardniało, aby było otwarte na Boże miłosierdzie i łaskę wierności.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook