Niezwykły klimat wizyty papieża Franciszka

Radio Watykańskie

Salwami śmiechu i oklaskami reagowali wierni z parafii na peryferiach Rzymu na słowa papieża Franciszka, który odwiedził ich w niedzielę rano. Przystępującym do komunii dzieciom papież zrobił egzamin z katechizmu i żartował z nimi.

 

Była to pierwsza wizyta nowego papieża w rzymskiej parafii. W jej trakcie udzielił dzieciom pierwszej komunii.

 

W kościele pod wezwaniem świętych Zachariasza i Elżbiety w dzielnicy Prima Porta na dalekich przedmieściach na północy Wiecznego Miasta Franciszek wyjaśniając, w jakiej roli przyjechał do wiernych, powiedział żartobliwie: "papież jest w Watykanie, tutaj jest biskup".

 

W kazaniu zwrócił uwagę na to, że rzeczywistość i prawdziwe życie widać lepiej z peryferii.

 

Franciszek zadawał dzieciom pytania dotyczące Boga, Jezusa i Ducha Świętego, a następnie tłumaczył im, czym jest Trójca Święta. - Bóg Ojciec stwarza, Jezus nas zbawia, a Duch Święty nas kocha, to jest życie chrześcijańskie; trzeba rozmawiać z Ojcem, z Synem i Duchem Świętym - mówił papież.

 

Pytając najmłodszych o to, na czym polega udział Jezusa w życiu wiernych zastrzegł: "to jest trudne pytanie, kto zna odpowiedź, wygra derby".

 

 

Więcej »

 

Po mszy papież rozmawiał z dziećmi. Tłumaczył im między innymi znaczenie błogosławieństwa. Gdy dzieci stojąc wokół Franciszka śpiewały modlitwę za niego, pochylił głowę w podobnym geście, jaki uczynił tuż po wyborze na balkonie bazyliki Świętego Piotra podczas pierwszego spotkania z wiernymi.

 

Następnie Franciszek żegnał się przed kościołem z wiernymi, rozmawiając z nimi po kolei i udzielając błogosławieństwa.

 

To były nadzwyczajne, wyjątkowe chwile pełne spontaniczności, które odbierają mowę - przyznali komentatorzy telewizyjni podczas transmisji z rzymskiej parafii.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (12)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~MaGietek 09:28:29 | 2013-05-27
Piekne spotkanie - pełne prostoty, spontaniczności i Ducha Bożego - obejrzałem w oryginale. Wystarczył mój słaby włoski by zrozumieć. Kto kreuje wizje typu" spotkanie kontrolowane, ustawione" - ma problem, sam niech pomysli z czym, nie bede ułatwiał...

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Karol 20:34:03 | 2013-05-26
A gdzie tekst tej krótkiej a tak ważnej improwizowanej homilii? Halo... Jest po włosku na serwerze watykańskim. Czy ktoś zechce przetłumaczyć? Czy mają nam wystarczyć komunikaty obrazkowe? Nie jestem w żadnym wypadku zwolennikiem bardzo nadużywanego tu terminu "pontyfikat medialny", ale jeśli nie będzie tekstu to chyba przyznam rację. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Ewa 18:09:45 | 2013-05-26
Wytłumaczenie dzieciom (i mnie) Trójcy Świętej - mistrzostwo świata. Bogu niech będą dzięki za Papieża Franciszka :-) 


PODPISUJĘ SIĘ CAŁYM SERCEM POD TYM TEKSTEM!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~maks 17:31:33 | 2013-05-26
Deonie jest przecież wp.pl i nie musisz powielać ich medialnych doniesień o papieżu?
Chyba że wam płacą za reklamę i skusili was tym?

Jezuici z deonu gdzie wy ciągniecie ten portal?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~typ 17:17:18 | 2013-05-26
Ps. Pisze Franek,bo przecież papa -jakim go media przedstawiają:)- chyba nie miałby nic przeciw żeby go tak nazywać prawda:)...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~typ 17:14:00 | 2013-05-26
Naiwność niektórych komentarzy jest porażająca:):)... Skąd tyle łatwowierności, naiwności i zwyczajnej głupoty w ludziach.... To prawda, w tej cywilizacji rządzą celebryci, a teraz dołączył do nich Papiez Franek...

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Klara 17:11:10 | 2013-05-26
Najważniejsze to te salwy śmiechu dla PAP i KAI a za nimi deon. Tworzenie medialnego pontyfikatu trwa.

Papież Franciszek został zaproszony na uroczystość przez proboszcza parafii pw. św. Elżbiety i Zachariasza – ks. Benona Ambarusa. Przygotowania do wizyty trwały od dawna. ks. Benon Ambarus zaprosił jeszcze Benedykta XVI, który miał przybyć 3 marca br. Wizyta została jednak odwołana wraz z rezygnacją Ojca Świętego.
Kolejna prośba skierowana została już do nowego Papieża. Odpowiedź przyszła szybko.
Podczas dzisiejszej Mszy św. Papież Franciszek udzielił sakramentu Pierwszej Komunii Świętej 44 dzieciom z parafii. Początkowo planowano trzy daty przyjęcia sakramentu, jednak po potwierdzeniu informacji o papieskiej wizycie połączono grupy najmłodszych parafian.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~aka 15:35:07 | 2013-05-26
Oczywiście, że wizyta była zaplanowana i przygotowana, choćby ze względów bezpieczeństwa. Z tego samego względu wydaje mi się kompletnie nieprawdopodobne, by w parafii wiedział o niej ktoś spoza bardzo wąskiego kręgu osób, a już na pewno nie dzieci. Mogły być nauczone modlitwy, nie wiedząc, że Papież przyjedzie. Wszystko to w żadnej mierze nie umniejsza bezpośredniości i spontaniczności Papieża Franciszka. A już wytłumaczenie dzieciom (i mnie) "zasad działania" Trójcy Świętej - mistrzostwo świata. Bogu niech będą dzięki za Papieża Franciszka :-)

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Effa 14:59:25 | 2013-05-26
Bogu niech będą dzięki za Papieża Franciszka.... Za Jego spontaniczność i autentyczność.
I nawet komentarze ~Jazminga nie są w stanie zmniejszyć mojego zachwytu.... Zastanawia mnie tylko czasami: skąd w Tobie tyle podejżliwości i zgorzknienia? No, bo to , że Ty wiesz wszystko najlepiej.... to ja już wiem..... i myślę, że inni też już to dostrzegli..

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 13:16:39 | 2013-05-26
Wszystko było zaplanowane i dzieci już wcześniej otrzymały nawet pytania które zada im Franciszek no i co oczywiste odpowiedzi .
Zresztą wszystko co robi Franciszek , robi na pokaz  .
Przecież kto jak kto ale jazmig wie o tym najlepiej.Przecież nie pisał by bzdur czy tylko własnych domysłów.

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook