Franciszek: nigdy więcej śmierci i wykorzystywania!

(fot. PAP / EPA / ALESSANDRO DI MEO)

- Nigdy więcej śmierci i wykorzystywania! Zawsze jest czas, aby się zmienić, zawsze jest droga wyjścia i szansy, zawsze jest czas, aby błagać o miłosierdzie Boga - zaapelował Franciszek podczas Mszy św. na terenach wystawowych w Ciudad Juárez. Papież odniósł się do kryzysu humanitarnego związanego z globlanym zjawiskiem przymusowej migracji. 

 
- Kryzys ten, który można zmierzyć liczbami, my chcemy mierzyć imionami, historiami, rodzinami - podkreślił Franciszek wskazując na jego przyczyny: ubóstwo, niesprawiedliwość, przemoc, handel narkotykami i zorganizowaną przestępczość.
 
 
Franciszek nawiązał do dzisiejszego czytania mówiącego o wysłaniu Jonasza przez Boga do Niniwy, miasta, które dokonuje samozniszczenia, będącego owocem ucisku i upadku, przemocy i niesprawiedliwości. - Bóg wysyła go, aby ukazał w pełnym świetle to, co się stało, posyła go, aby wstrząsnął narodem upojonym samym sobą - wyjaśniał papież dodając, że w tej historii stajemy w obliczu tajemnicy miłosierdzia Bożego. 
 
Przypomniał, że król usłuchał Jonasza i mieszkańcy miasta pojęli pokutę. - Miłosierdzie Boże wkroczyło do serc, objawiając i ukazując to, co będzie naszą pewnością i naszą nadzieją: że zawsze istnieje możliwość przemiany, mamy czas, aby zareagować i przeobrazić się, zmodyfikować i zmienić, odwrócić to, co niszczy nas jako naród, to, co poniża nas jako ludzkość. Miłosierdzie zachęca nas do spoglądania na teraźniejszość i do zaufania w to, co zdrowe i dobre jest ukryte w każdym sercu. Miłosierdzie Boże jest naszą tarczą i naszą twierdzą - wyjaśniał Franciszek. Wyznał, że w tym miejscu pragnie przywoływać miłosierdzie Boże i wraz ze zgromadzonymi prosić o dar nawrócenia.
 
Franciszek wskazał na Ciudad Juárez i inne strefy przygraniczne skupiające tysiące migrantów z Meksyku, Ameryki Środkowej i z innych krajów, którzy próbują przedostać się do Stanów Zjednoczonych. - Jest to przejście, droga obciążona strasznymi aktami niesprawiedliwości: wielu naszych przyjaciół - zniewolonych, porywanych, zmuszanych do płacenia haraczu - jest przedmiotem handlu przemieszczaniem się ludzi - przypomniał papież.
 
Papież wskazał na kryzys humanitarny związany z globalnym zjawiskiem przymusowej migracji, która jest "ludzką tragedią". - Kryzys ten, który można zmierzyć liczbami, my chcemy mierzyć imionami, historiami, rodzinami - podkreślił Franciszek wskazując na jego przyczyny: ubóstwo, przemoc, handel narkotykami i zorganizowana przestępczość. 
 
Zwrócił uwagę, że migranci cierpią nie tylko z powodu biedy, ale przede wszystkim z powodu różnych form niesprawiedliwości, która radykalizuje się w młodych. - To oni niczym mięso armatnie są prześladowani i zagrożeni, gdy próbują wyjść ze spirali przemocy i piekła narkotyków - zwrócił uwagę Franciszek. 
 
Wezwał do modlitwy o dar nawrócenia. - Nigdy więcej śmierci i wykorzystywania! Zawsze jest czas, aby się zmienić, zawsze jest droga wyjścia i szansy, zawsze jest czas, aby błagać o miłosierdzie Ojca - zaapelował papież.
 
Franciszek podziękował za pracę licznych organizacji społeczeństwa obywatelskiego, wielu sióstr i braci zakonnych, kapłanów i świeckich, działających na rzecz praw migrantów. - Udzielają pomocy na pierwszej linii, ryzykując wielokrotnie własne życie. Swoim życiem są prorokami miłosierdzia, są sercem wyrozumiałym i towarzyszącymi stopami Kościoła, który otwiera swe ramiona i wspiera - powiedział papież.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?