Papież: Bóg rozliczy ciemiężycieli naszych czasów

(fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO)

Podczas spotkania ze światem pracy w mieście Ciudad Juarez w Meksyku, przy granicy z USA, papież Franciszek powiedział w środę, że "Bóg rozliczy ciemiężycieli naszych czasów". Apelował, by nie zostawiać Meksyku w szponach korupcji i przemocy.

 

Zwracając się do pracodawców i pracowników stanu Chihuahua Franciszek mówił: "Niestety czasy, w których żyjemy, narzuciły paradygmat użyteczności ekonomicznej jako zasadę relacji międzyludzkich".

 

- Dominująca mentalność broni zasady największych zysków, za wszelką cenę i osiąganych natychmiast - dodał papież. To zaś jego zdaniem "prowadzi do utraty etycznego wymiaru firm, ale również do zapominania o tym, iż najlepsza inwestycja, jaką można zrobić, to ta w ludzi, w osoby, w ich rodziny, w tworzenie szans".

 

Dominuje jednak - mówił papież - mentalność, zgodnie z którą "przepływ pracowników jest na służbie przepływu kapitału, co w wielu przypadkach prowadzi do ich wyzysku, jakby byli oni przedmiotami, które wyrzuca się po użyciu".

 

Franciszek zachęcił do refleksji nad tym, co Meksyk chce zostawić następnym pokoleniom. Pytał: "Czy chce zostawić wspomnienie wyzysku, nieodpowiednich zarobków, molestowania w pracy? A może woli zostawić pamięć godnej pracy, przyzwoitego dachu nad głową i ziemi do uprawy?".

 

- W jakiej kulturze chcemy, aby urodzili się ci, którzy przyjdą po nas? Jaką atmosferą będą oddychać? Powietrzem skażonym przez korupcję, przemoc, brak bezpieczeństwa i nieufność, czy przeciwnie - powietrzem zdolnym do tworzenia alternatyw, odnowy, zmian? - dopytywał Franciszek.

 

Wskazywał, że najgorsze, co można zrobić, to pozostawić kraj naznaczony przez "korupcję, brutalność, brak równości". - Równie złe - dodał - jest pozwalanie na to, aby świat nacechowany rywalizacją decydował o losie ludzi.

 

Papież apelował o to, aby nie podporządkowywać dobra wspólnego zyskom i kapitałowi, gdyż to prowadzi do wykluczenia.

 

- Zarobki i kapitał nie są dobrami stojącymi ponad człowiekiem, ale są na służbie dobra wspólnego - wskazywał Franciszek.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?