Papież pojedzie do Szwecji na 500-lecie reformacji

(fot. Grzegorz Gałązka - galazka.deon.pl)

Papież Franciszek wybiera się do Szwecji, by tam obchodzić 500. rocznicę Reformacji. Ojciec Święty zamierza wziąć udział we wspólnej, katolicko-luterańskiej ceremonii upamiętniającej to wydarzenie, jaka odbędzie się 31 października br. w mieście Lund - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

 

Uroczystości, współorganizowanej przez luterański Kościół Szwecji i katolicką diecezję sztokholmską, przewodniczyć będą: papież Franciszek, przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej (LWF) bp Munib A. Younan i sekretarz generalny tej organizacji ks. Martin Junge.

 

Wspólny komunikat LWF i Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan (PCPCU) informuje, że ceremonia w Lund będzie "antycypacją 500. rocznicy Reformacji", przypadającej w 2017 r., i podkreśli solidny rozwój stosunków ekumenicznych między katolikami i luteranami, a także fakt wzajemnego obdarowywania się poprzez dialog. W Lundzie zostanie odprawione wspólne nabożeństwo, oparte na właśnie opublikowanym katolicko-luterańskim przewodniku liturgicznym "Common Prayer" (Wspólna modlitwa), przygotowanym przez LWF i PCPCU.

 

- LWF podchodzi do rocznicy Reformacji w duchu ekumenicznej odpowiedzialności - mówi ks. Junge. Jest on bowiem przekonany, że praca na rzecz pojednania między luteranami i katolikami jest jednocześnie działaniem na rzecz sprawiedliwości, pokoju i pojednania w świecie rozdzieranym konfliktami i przemocą.

 

Ze swej strony kard. Kurt Koch, przewodniczący PCPCU wyjaśnia, że "skupiając się wspólnie na centralnym charakterze pytania o Boga i na podejściu chrystocentrycznym", luteranie i katolicy będą mogli ekumenicznie upamiętnić Reformację nie w sposób pragmatyczny, lecz z wiarą w Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego.

 

Kierująca Kościołem Szwecji abp Antje Jackelén wyraziła radość z faktu, że LWF i Kościół katolicki postanowiły upamiętnić Reformację właśnie w Lundzie, a także nadzieję, że obchody te przyczynią się do jedności chrześcijan nie tylko w tym kraju, ale i na całym świecie.

 

Również katolicki biskup Anders Arborelius ze Sztokholmu uważa, że spotkanie w Lundzie pomoże we wspólnym "dawaniu świadectwa o Jezusie Chrystusie i Jego Ewangelii w naszym zsekularyzowanym świecie".

 

Wydarzenie w Lundzie będzie też etapem procesu recepcji dokumentu "Od konfliktu do komunii" z 2013 r., będącego owocem dialogu katolicko-luterańskiego. Po raz pierwszy jego uczestnicy na szczeblu międzynarodowym wspólnie opisują historię i przyczyny Reformacji.

 

W styczniu br. LWF i PCPCU rozesłały do Kościołów członkowskich LWF i katolickich konferencji episkopatu na całym świecie wspomniany przewodnik liturgiczny "Common Prayer", który ma pomóc we wspólnych obchodach rocznicy Reformacji.

 

Jest on oparty na treści dokumentu "Od konfliktu do komunii" i porusza takie kwestie, jak: dziękczynienie, skrucha, zaangażowanie we wspólne świadectwo, wskazanie "darów Reformacji" oraz prośba o przebaczenie za podziały, które były wynikiem teologicznych dyskusji.

 

Lund znajduje się w południowo-zachodniej Szwecji, niedaleko Malmö. Miasto słynie z romańskiej katedry, zbudowanej jako katolicka, a od XVI w. luterańskiej.

 

Luteranizm jest najstarszą i najliczniejszą gałęzią protestantyzmu. Jest ich obecnie około 75 mln, z czego ponad 73 mln należy do LWF.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.81

Liczba głosów:

26

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jacek_ozog 13:59:36 | 2016-07-31
Gratulacje! Parę tygodni później może pojechać na wizytę dziękczynną za rewolucję październikową.

Oceń 3 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Anakin 14:20:42 | 2016-01-25
Świetny przykład. Prezydent RP będzie jezdził na rocznice zaborów.

I jedna uwaga. Najstarszym (nieprzerwanie istniejącym) wyznaniem protestanckim sa waldensi.

Oceń 17 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook