Papież weźmie udział w kongresie o miłosierdziu

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Papież Franciszek weźmie udział w Europejskim Kongresie Apostolskim Miłosierdzia Bożego. Odbędzie się on w Rzymie w dniach 31 marca - 4 kwietnia br.

 

Franciszek uczestniczyć będzie w czuwaniu modlitewnym na placu św. Piotra 2 kwietnia (w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II), a nazajutrz odprawi tam Mszę św. (w Niedzielę Bożego Miłosierdzia).

 
Program kongresu zostanie przedstawiony 18 stycznia w Watykanie. Wiadomo już, że kongres rozpocznie Msza św. w kościele Sant’ Andrea della Valle pod przewodnictwem kard. Agostino Valliniego, papieskiego wikariusza diecezji rzymskiej, po czym konferencję wygłosi główny pomysłodawca wydarzenia, kard. Christoph Schönborn z Wiednia.
 
Świadectwa o "obliczach miłosierdzia" w różnych krajach wygłoszą przedstawiciele Hiszpanii, Polski (ks. Aleksander Pietrzyk SAC), Austrii, Niemiec, Litwy, Czech i Rumunii. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella mówić będzie o łasce i wyzwaniach Roku Miłosierdzia. 1 kwietnia wieczorem w kościołach jubileuszowych Rzymu odbędzie się Noc Pojednania.
 
Kard. Schönborn jest przewodniczącym komitetu Europejskiego Kongresu Apostolskiego Bożego Miłosierdzia (EACOM) oraz Komitetu Światowych Kongresów Miłosierdzia Bożego (WACOM). Organizowany przez WACOM/EACOM cykl światowych i kontynentalnych kongresów Bożego Miłosierdzia jest - jak podkreślił w rozmowie z KAI metropolita Wiednia - "jednym z wielu dzieci Jana Pawła II". - Ten święty papież pragnął, aby miłosierdzie Boże stało się podstawą ewangelizacji - podkreślił arcybiskup Wiednia, przypominając w tym kontekście papieską encyklikę "Dives in misericordia", beatyfikację, a następnie kanonizację s. Faustyny Kowalskiej (1905-38) oraz ustanowienie Niedzieli Miłosierdzia Bożego w II Niedzielę Wielkanocną.
 
Idea kongresów wpisuje się też w reakcje Kościoła katolickiego na zamachy terrorystyczne, począwszy od 11 września 2001 r. w Nowym Jorku - jako krok zmierzający ku temu, by przez wiarę przyczyniać się do zakończenia przemocy i konfliktów.
 
Pierwszy światowy Apostolski Międzynarodowy Kongres Miłosierdzia Bożego odbył się w Rzymie w 2008 r. w trzecią rocznicę "powrotu Jana Pawła II do domu Ojca", drugi natomiast - w 2011 r. w Krakowie-Łagiewnikach, a trzeci - w 2014 r. w stolicy Kolumbii, Bogocie. Kolejny zaplanowano w dniach 16-20 stycznia 2017 r. w Manili na Filipinach.
 
Obok spotkań międzynarodowych odbywają się też kongresy krajowe, a także kontynentalne.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?