Papież apeluje o człowieczeństwo wobec migrantów

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Papież Franciszek zaapelował w poniedziałek o znalezienie rozwiązań i przezwyciężenie "nieuchronnego strachu" w obliczu ciężkiego kryzysu migracyjnego. W przemówieniu do korpusu dyplomatycznego wezwał Europę, by okazała człowieczeństwo i solidarność.

 

 

Masowy napływ uchodźców do Europy, a także innych części świata zdominował wystąpienie Franciszka podczas tradycyjnej audiencji dla ambasadorów akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej. Papież przypomniał o konieczności "rozpoznania przyczyn" tego zjawiska.

 

Mówił, że słychać głos tysięcy ludzi, którzy płaczą, uciekając przed "strasznymi wojnami, prześladowaniami i łamaniem praw człowieka, a także niestabilnością polityczną bądź społeczną, uniemożliwiającą często życie w ojczyźnie".

 

- To wołanie tych, którzy są zmuszeni uciekać, by uniknąć niewypowiedzianych barbarzyństw dokonywanych na osobach bezbronnych, jak dzieci i niepełnosprawni, czy też męczeństwem wyłącznie z powodu religijnej przynależności - oświadczył Franciszek.

 

Ludzie uciekają również z powodu skrajnego ubóstwa i głodu, przed skutkami zmian klimatycznych - dodał.

 

Papież ocenił, że masowy napływ migrantów do Europy zachwiał systemem ich przyjmowania, zbudowanym z trudem po II wojnie światowej. Odnotował istniejące na Starym Kontynencie obawy o bezpieczeństwo, nasilone z powodu zagrożenia terrorystycznego.

 

- Obecna fala migracyjna zdaje się zagrażać podstawom "ducha humanizmu", który Europa kocha od zawsze i broni. Jednak nie może pozwolić sobie na to, by utracić wartości i zasady człowieczeństwa, szacunku dla godności każdej osoby, pomocniczości i wzajemnej solidarności - stwierdził Franciszek.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.38

Liczba głosów:

13

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 19:35:20 | 2016-01-11
https://marucha.wordpress.com/2016/01/11/podroz-koleja-z-katowic-do-bolonii-rok-2016/

Oceń 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 14:03:04 | 2016-01-11
Warto też jeszcze zaapelować o człowieczeństwo wobec obywateli krajów, które owi migranci najeżdżają.

Oceń 15 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?