Papież apeluje o pokonanie bezrobocia wśród młodzieży

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

O pokonanie bezrobocia wśród młodzieży zaapelował papież Franciszek podczas audiencji dla uczestników Projektu Policoro Włoskiej Konferencji Biskupiej.

 

Powstał on przed 20 laty po Krajowym Kongresie Kościelnym w Palermo. Ojciec Święty wezwał młodych, by nie zniechęcali się trudnościami w znalezieniu zatrudnienia.

 

- Tak wielu ludzi młodych pada ofiarą bezrobocia! A gdy nie ma pracy, zagrożona jest godność, bo brak pracy nie tylko nie pozwala ci przynosić chleba do domu, ale nie czujesz się godny, by zarabiać na życie - tłumaczył papież. Dodał, że zwłaszcza młodzi powinni móc ufać, że "ich wysiłki, ich entuzjazm, wkład ich energii i ich zdolności nie pozostaną bezużyteczne".

 

Tymczasem "ilu z nich przestało już szukać pracy, zrezygnowanych z powodu ciągłych odmów lub obojętności społeczeństwa, które premiuje zazwyczaj uprzywilejowanych - choćby byli skorumpowani - i uniemożliwia wybicie się tym, którzy na to zasługują".

 

- Nagrodę zdają się otrzymywać ci, którzy są pewni siebie, choćby ta pewność była zdobyta na drodze korupcji. Praca nie jest darem uprzejmie udzielonym nielicznym protegowanym: jest prawem wszystkich! - podkreślił Franciszek.

 

Zachęcił młodzież do zdobywania lub doskonalenia umiejętności, które umożliwią im znalezienie pracy, Kościół zaś do wspierania "twórczego stylu życia".

 

- Wasza praca bardzo leży mi na sercu, bo cierpię, kiedy widzę tylu młodych bezrobotnych - wyznał papież, przypominając, że bez pracy jest niemal 40 proc. Włochów poniżej 25. roku życia. Prowadzi to ich nieraz do popadnięcia w uzależnienia lub do samobójstwa.

 

- Ci młodzi ludzie są naszym ciałem, są ciałem Chrystusa - stwierdził Franciszek, apelując o towarzyszenie im i zapewniając, że mogą liczyć na jego modlitwę.

 

Przy okazji tej audiencji papież przyjął też grupę osadzonych z więzienia w Sant’Angelo dei Lombardi w Kampanii.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 19:32:01 | 2015-12-14
Papież ma ewangelizować, a nie walczyć z bezrobociem, CO2 itp. rzeczami. Niech każdy zajmuje się tym, co jest jego zadaniem.

Tymczasem papież zupełnie nie zajmuje się swoim podstawowym zadaniem: ewangelizacją.

Oceń 5 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?