Franciszek: bliskość z drugim pokonuje wszelkie bariery

Franciszek: bliskość z drugim pokonuje wszelkie bariery
(fot. PAP/EPA/L'OSSERVATORE ROMANO/HANDOUT)
RV / CTV / pk

Przyjęcie, współczucie, zrozumienie i przebaczenie - te Jezusowe postawy Papież Franciszek wymienił jako zasadnicze elementy tworzenia kultury zdrowia.

Uczynił to w czasie audiencji dla uczestników watykańskiej konferencji "Kultura zdrowia (salus) i przyjęcia w służbie człowiekowi i planecie". Międzynarodowe spotkanie zorganizowała już po raz 30. Papieska Rada ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych.

- Bliskość z drugim, ta prawdziwa, a nie udawana, aż do uznania go za swojego, także nieprzyjaciela jako brata, pokonuje wszelkie bariery: narodowości, pochodzenia społecznego, religii, jak uczy nas tego Miłosierny Samarytanin z ewangelicznej przypowieści. Przezwycięża także tę negatywną kulturę, według której zarówno w krajach bogatych, jak i biednych ludzie są akceptowani bądź odrzucani według kryteriów użyteczności, w szczególności użyteczności społecznej i ekonomicznej - mówił Papież. - Ta mentalność jest siostrą tzw. "medycyny pragnień", postawy coraz bardziej rozpowszechnionej w krajach bogatych, charakteryzującej się poszukiwaniem za wszelką cenę doskonałości fizycznej, w ułudzie wiecznej młodości. Jest to postawa, która prowadzi do odrzucenia i zmarginalizowania tych, którzy nie są "wydajni", którzy są widziani jako ciężar, przeszkoda czy są po prostu brzydcy.

W watykańskiej konferencji uczestniczy ponad 600 osób z całego świata, w tym także z Polski. Nowo mianowany minister zdrowia Konstanty Radziwiłł weźmie udział w panelu nt. ekologii systemu zdrowotnego, gdzie w centrum powinna być osoba, a nie zysk.

DEON.PL POLECA

- Jako Papieska Rada, której zadaniem jest troska o człowieka, o jego zdrowie psychiczne i fizyczne, pragniemy przez tę konferencję włączyć się w dzieło wyznaczania strategii, które społeczność międzynarodowa musi koniecznie wypracować, aby odrodzić człowieka i przywrócić piękno całemu Stworzeniu - mówi abp Zygmunt Zimowski, kierujący Papieską Radą ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, która rokrocznie organizuje podobne spotkania. - Nasze obrady poprzedzają bezpośrednio Szczyt Klimatyczny COP21 w Paryżu, a także Jubileusz Miłosierdzia. Są zatem doskonałą okazją, aby jeszcze raz pochylić się nad człowiekiem, zwłaszcza chorym, cierpiącym, odrzuconym. Z myślą o tym człowieku św. Jan Paweł II założył 30 lat temu Papieską Radę ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych. W tym roku wspominamy też 20. rocznicę encykliki "Evangelium vitae" o wartości i nienaruszalności ludzkiego życia, w której Jan Paweł II wskazał na wiele zagrożeń, na jakie to ludzkie życie jest narażone we współczesnym świecie konsumpcji i techniki - powiedział abp Zimowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek: bliskość z drugim pokonuje wszelkie bariery
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.