Papież: Kościół musi mieć zdolność przebaczenia

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Papież Franciszek mówiąc o niedawnym Synodzie powiedział, że Kościół musi rozwijać "zdolność głoszenia odnowicielskiej siły przebaczenia". Podczas audiencji generalnej mówił, że bez tego Kościół nie będzie podążać za Jezusem.

 

Zwracając się do rodzin papież podkreślił: "Kościół, szkoła przebaczenia, zawsze jest obok was, by pomóc wam zbudować wasz dom na skale, o której mówił Jezus".

 

"Wielka rodzina Kościoła" musi nauczyć się przebaczać - dodał.

 

"W przeciwnym razie będziemy wygłaszać piękne kazania, przepędzimy kilka diabłów, ale na końcu Pan nie rozpozna w nas swoich uczniów, bo nie mieliśmy zdolności przebaczenia i nie pozwalaliśmy, by nam przebaczono" - stwierdził Franciszek.

 

Wyjaśnił, że musi teraz zastanowić się nad wnioskami z październikowych obrad synodu.

 

Wyraził też nadzieję, że podczas rozpoczynającego się w grudniu Roku Miłosierdzia rodziny "odkryją na nowo wzajemne przebaczenie, będą zawsze umiały budować drogi pojednania i nikt nie będzie się czuł porzucony pod ciężarem swoich win".

 

“Nie można żyć bez przebaczania sobie nawzajem, a przynajmniej nie można dobrze żyć, zwłaszcza w rodzinie" - wskazał Franciszek. Apelował o to, by w rodzinach leczyć zadawane sobie "rany" i "zawiązywać od razu zerwane nici".

 

"Jeśli będziemy czekali zbyt długo, wszystko stanie się trudniejsze" - ostrzegał. Każdy dzień, powiedział papież, musi zakończyć się w rodzinie prośbą o przebaczenie i pojednaniem.

 

Jeśli się tego nauczymy, "małżeństwo się umocni, a rodzina stanie się coraz bardziej solidnym domem, odpornym na wstrząsy naszej małej i wielkiej niegodziwości" - zauważył.

 

Papież dodał, że jeśli ludzie nauczą się tak żyć w rodzinie, będą podobnie postępowali na zewnątrz. Dlatego według niego rodziny chrześcijańskie mogą wiele uczynić dobrego dla społeczeństwa i Kościoła.

 

Zwracając się do Polaków Franciszek mówił o tym, że w niedzielę w Kościele w Polsce będzie obchodzony Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, ogłoszony przez Fundację Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Konferencję Episkopatu Polski.

 

"W tym roku pomoc duchowa i materialna w sposób szczególny jest kierowana do chrześcijan w Syrii. Wasze dzieło modlitwy i solidarności niech przyniesie wytchnienie i wsparcie braciom i siostrom, którzy cierpią dla Chrystusa na Bliskim Wschodzie i na całym świecie" - wezwał.

 

Franciszek, jak odnotowano, był w bardzo dobrej formie, żartował ze swymi współpracownikami. Na jego twarzy nie było widać napięcia ani zdenerwowania w związku z ostatnimi wydarzeniami w Watykanie, skąd wyciekły kolejne dokumenty na temat finansów i kłopotów, z jakimi się zmaga forsując ich reformę.

 

Przeczytaj pełną treść papieskiej katechezy.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 12:39:11 | 2015-11-04
Co to znaczy Kościół musi przebaczać? To nie Kościół ma przebaczać, lecz ludzie wzajemnie sobie powinni przebaczać, zresztą zgodnie z modlitwą Ojcza nasz.

Mówił o tym Jezus, który na pytanie św. Piotra, czy mamy przebaczać aż 7 razy, odpowiedział, że nie 7 razy, lecz 77 razy, czyli używając współczesnych pojęć - zawsze.

Oceń 2 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?