Papież: dziękujmy Bogu za to, że daje świętych

(fot. Grzegorz Gałązka - galazka.deon.pl)

Święci to ci, którzy w pełni i wyłącznie należą do Boga i są oni przykładami do naśladowania dla nas. Chodzi przy tym nie tylko o tych wyniesionych na ołtarze, ale również o tych "z sąsiednich drzwi", którzy dzięki łasce Bożej stosowali Ewangelię na co dzień. Dziękujmy Bogu za to, że dał nam ich i postawił blisko nas.

 

Mówił o tym Franciszek w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański 1 listopada do zgromadzonych na Placu św. Piotra. Po odmówieniu modlitwy maryjnej i udzieleniu wszystkim błogosławieństwa apostolskiego wyraził głębokie zaniepokojenie sytuacją w Republice Środkowoafrykańskiej i zapowiedział, że podczas wizyty w stolicy tego kraju - Bangi 29 listopada otworzy w tamtejszej katedrze Drzwi Święte.

 

Nawiązując do czytanego w dzisiejszą niedzielę fragmentu Apokalipsy, mówiącego o świętych jako "opieczętowanych", należących całkowicie do Boga, papież przypomniał, że w Jezusie Chrystusie staliśmy się prawdziwie dziećmi Bożymi. Musimy pamiętać o tym wielkim darze "pieczęci" naszego Ojca Niebieskiego, jaki otrzymaliśmy na chrzcie, który jest źródłem powołania do świętości. Święci, których dziś wspominamy, to ci, którzy żyli łaską chrztu i zachowali nienaruszoną "pieczęć" - podkreślił mówca.

 

Zwrócił uwagę, że drugą ich cechą jest to, że są oni przykładami do naśladowania, i to nie tylko ci kanonizowani, ale także ci, by tak rzec - "z sąsiednich drzwi", którzy przy pomocy łaski Bożej, próbowali wcielać Ewangelię w zwyczajnym życiu. "Tych świętych spotkaliśmy także my, może (...) w naszej rodzinie czy wśród przyjaciół i znajomych" - powiedział Franciszek.

 

Wezwał do wdzięczności za to im, a jeszcze bardziej Bogu za to, że nam ich dał i postawił ich obok nas "jako żywe i zaraźliwe przykłady sposobu życia i umierania w wierności Jezusowi i Jego Ewangelii".

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

4

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?