Papieskie uznanie dla wolności religijnej

Radio Watykańskie
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Edykt Mediolański otworzył on "nowe drogi dla Ewangelii i w zasadniczy sposób przyczynił się do powstania cywilizacji europejskiej" - podkreśla papieskie przesłanie na obchody 1700. rocznicy tego dokumentu, który zagwarantował wolność religijną w Cesarstwie Rzymskim.


"Papież Franciszek pragnie, by tak jak to było wówczas, także i dziś wspólne świadectwo chrześcijan Wschodu i Zachodu przyczyniało się do rozpowszechnienia orędzie zbawienia w Europie i na całym świecie" - napisał w imieniu papieża kard. Tarcisio Bertone. Ojciec Święty wyraża nadzieję, iż "dzięki długofalowym działaniom władz cywilnych będzie wszędzie respektowane prawo do publicznego wyrażania własnej wiary, a wkład, jaki chrześcijaństwo nadal wnosi w kulturę i życie społeczne naszych czasów, będzie przyjmowany bez uprzedzeń".

 

Okazją dla papieskiego przesłania były jubileuszowe uroczystości 1700. rocznicy historycznego porozumienia zawartego w marcu 313 r. przez cesarzy Konstantyna Wielkiego (dla Zachodu) i Licyniusza (dla Wschodu).

 

Edykt kładł kres prześladowaniom chrześcijan w Cesarstwie Rzymskim, gwarantował im pełną wolność religijną, zezwalał na przejście na chrześcijaństwo dotychczasowych wyznawców religii rzymskiej oraz zwracał Kościołowi wszystkie skonfiskowane świątynie i posiadłości. Dokument głosił, że "zarówno chrześcijanie, jak i wszyscy ludzie mają prawo, żeby w sposób wolny wybierać sobie religię (…), aby Bóg niebios mógł być dla nas i dla wszystkich łaskawy i aby nam sprzyjał". Konstantyn ogłosił też niedzielę dniem świątecznym. W 330 r. założył Konstantynopol, późniejszą stolicę Cesarstwa.

 

W jubileuszowych uroczystościach w Mediolanie uczestniczył duchowy zwierzchnik prawosławia, ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej. Razem z kard. Scolą przewodniczył dziś wspólnemu nabożeństwu ekumenicznemu w kościele św. Ambrożego w Mediolanie. Kard. Scola przekazał mu wydanie nowego ewangeliarza ambrozjańskiego, relikwii Ambrożego (339-397), wczesnochrześcijańskiego świętego i ojca Kościoła, a także relikwie innych mediolańskich świadków wiary.

 

Po nabożeństwie obaj zwierzchnicy Kościołów zeszli do krypty bazyliki, by oddać cześć przechowywanym tam relikwiom św. Ambrożego oraz świętych Gerwazego i Protazego.

 

Podczas wizyty w Mediolanie patriarsze Bartłomiejowi towarzyszyła delegacja, w skład której wchodzą m.in. metropolici Apostolos (Daniilidis) z Derkoi oraz Gennadios (Zervos) z Wenecji. Z Watykanu w uroczystościach uczestniczył sekretarz Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, bp Brian Farrell.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~wierny 16:30:24 | 2013-05-16
Korekta: nie jako dziecko, ale jako młody człowiek, jeszcze nie cesarz.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wierny 16:15:16 | 2013-05-16
Edykt mediolański był owocem męczeńskiej śmierci tysięcy chrześcijan, którzy w niebie wstawiali się u Boga o wolność religijną w cesarstwie. Duży wkład miała św. Katarzyna z Aleksandrii, męczennica za cesarza Maksymiana, której członkiem rodziny był mały Konstantyn, przyszły cesarz Konstantyn Wielki. Słysząc o wielkim męczeństwie swojej krewnej jako młody cesarz przychylił się ku chrześcijaństwu, będąc zapewne również pod wpływem swojej matki. Tak więc do powstania edyktu przyczyniło się wiele osób.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook