Źle kończy duchowny, który idzie za pieniądzem

Radio Watykańskie
(fot. CTV)

- Módlcie się za kapłanów i biskupów, by nie ulegli pokusie pieniędzy i próżności, ale aby służyli Ludowi Bożemu - wezwał papież Franciszek podczas porannej Eucharystii w kaplicy Domu Świętej Marty. Uczestniczyła w niej grupa pracowników Radia Watykańskiego.

 

W swojej homilii Ojciec Święty nawiązał do odczytanego wcześniej fragmentu z Dziejów Apostolskich, w którym św. Paweł zachęcił "starszych" Kościoła w Efezie, aby uważali na siebie i całe stado, aby byli pasterzami, zwracając uwagę na "drapieżne wilki". Papież zaznaczył, że jest to jedna z najpiękniejszy kart Nowego Testamentu, pełna czułości, miłości duszpasterskiej. Ukazuje się w niej piękna więź biskupa ze swoim ludem. Bowiem biskupi i kapłani służą innym, aby strzec, budować i bronić ludu. Jest to relacja obrony, miłości między Bogiem a pasterzem oraz między pasterzem a ludem.

- W ostateczności biskup nie jest biskupem dla samego siebie, jest dla ludu. Także ksiądz nie jest kapłanem dla siebie, lecz dla ludu: służąc, aby jego owczarnia, lud wzrastał, pasł się, aby bronić go przed wilkami. To piękna rzecz, którą warto przemyśleć! Kiedy czyni to biskup, to jest to dobra relacja z ludem, tak jak biskup Paweł czynił w odniesieniu do swojego ludu. Kiedy tę dobrą relację z ludem nawiązuje kapłan, obdarza nas miłością: między kapłana a lud wkracza miłość, prawdziwa miłość, a Kościół staje się jednością" - stwierdził papież.

Ojciec Święty zaznaczył, że relacja biskupa i kapłana z ludem jest relacją "egzystencjalną, sakramentalną". Podkreślił iż duchowni potrzebują modlitwy wiernych, bo także biskup i kapłan mogą podlegać pokusie. Choć muszą się oni wiele modlić, głosić Zmartwychwstałego Chrystusa i odważnie głosić orędzie zbawienia, to są jednak ludźmi i grzesznikami. - Jesteśmy kuszeni - wyznał papież, wskazując na niektóre pokusy biskupa i kapłana:

- Święty Augustyn, komentując proroka Ezechiela mówi o dwóch pokusach: bogactwa, która może stać się chciwością oraz o próżności. Powiada: - Kiedy biskup czy kapłan wykorzystuje owce dla własnych korzyści, nie jest już kapłanem, czy biskupem dla ludu, ale to kapłan i biskup, który czerpie z ludu. Święty Augustyn mówi: «Bierze mięso, aby zabrać je owcy, czerpie korzyści, robi interesy i jest przywiązany do pieniędzy: staje się skąpcem a także bardzo często dopuszcza się symonii. Albo przywłaszcza sobie wełnę ze względu na próżność, żeby się chwalić» - przypomniał.

Papież Franciszek zauważył, że jeśli jakiś duchowny czy biskup ugania się za pieniędzmi, nie jest kochany przez ludzi - i to właśnie jest znakiem. Na dodatek sam dobrze nie kończy. Przypomniał słowa św. Pawła, wspominającego o pracy rąk własnych. Kiedy jakiś biskup czy ksiądz obiera drogę próżności, karierowiczostwa czyni Kościołowi wiele zła, ośmiesza Kościół, pyszni się, chlubi, żeby go widziano, wszechwładnego... Ale lud tego nie lubi! Ojciec Święty wezwał do modlitwy za duchowieństwo: "abyśmy byli ubodzy, pokorni, łagodni, służący ludowi". Zachęcił do przeczytania i przemyślenia z Dziejów Apostolskich rozdziału 20, wersów 28-30, gdzie św. Paweł powiada: "Uważajcie na samych siebie i na całe stado, nad którym Duch Święty ustanowił was biskupami, abyście kierowali Kościołem Boga, który On nabył własną krwią. Wiem, że po moim odejściu wejdą między was wilki drapieżne, nie oszczędzając stada. Także spośród was samych powstaną ludzie, którzy głosić będą przewrotne nauki, aby pociągnąć za sobą uczniów".

- Przeczytajcie ten świetny fragment, a czytając go módlcie się, módlcie się za nas, biskupów i za kapłanów. Tak bardzo tego potrzebujemy, abyśmy trwali wierni, abyśmy byli ludźmi, którzy czuwają nad stadem i także nami samymi, którzy właśnie czuwają, aby ich serce zawsze było skierowane ku ich owczarni. A także, aby Pan nas bronił od pokus, bo jeśli poszlibyśmy drogą bogactwa, próżności staniemy się wilkami, a nie pasterzami. Módlcie się o to, przeczytajcie ten tekst i módlcie się. Niech się tak stanie - zakończył papież Franciszek.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (17)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~OCIEMNIAŁY PFF 20:54:10 | 2013-08-28
czczenie obrazków i figórek to iście pogańskie obrządki wprowadzone do wiary KATOLICKIEJ. NIE TYLKO CHĘĆ POSIADANIA BOGACTW ICH DEPRAWUJE? A te niby t organizacje kościelne skąd wzieli kase - z ofiary i skarbu państwa. Nie widziałem żeby jaki kolwiek ksiądz pracował w pocie czoła czego chce od nas BÓG!!!! WŁAĆNIE TWOJA NABYTA INTELIGENCJA CIĘ KOMPROMITUJE!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Augusta 14:47:58 | 2013-05-17
Czas wziąć się za naszych pasibrzuchów  na czele z Biskupem Głodziem...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~mario 01:35:07 | 2013-05-17
zle konczy duchowny ,ktory idzie za pieniadzem ?
no nie , dobre , przeciez ten caly kosciol to jedna wielka sciema i wyciaganie kasy od naiwnych owieczek
oto wielka tajemnica wiary - kasa i wladza

przeminela wiara w zeusa ,rzeminie i w jezusa

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

psyche 12:44:49 | 2013-05-16
@ Obcy  Nie zapominaj, że Kościół budował przez wieki kulturę, naukę i życie gospodarcze na terenie Polski. A to co stracił w czasach socjalistycznej nacjonalizacji, to były również szkoły, szpitale, ośrodki dla niepełnosprawnych, itd., w całości zarządzane i finansowane przez zakony lub organizacje kościelne. Łatwo tak sobie, ot, rzucać pełne nienawiści okrzyki, ale czy to jest sprawiedliwe? Jeśli reprezentujesz tzw. pogan polskich, to zrozumiem, bo żal ci pradawnej wiary i obyczajów, które pewnie starasz się restytuować, mimo to "panta rei", wszystko ma też swój czas, a historia kołem się toczy. Ale jeśli jesteś w ogóle spoza tematu, to bardzo ci się dziwię. Inteligencja, jak szlachectwo - zobowiązuje, więc się nie kompromituj.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Augusta 10:36:37 | 2013-05-16
Święte słowa.Papież ma racje bardzo dobrze ,że znalazł się tak wysoko postawiony Hierarcha i dostrzegł co jego niżsi hierarchowie wyrabiają . W gromadzeniu swojego dobra zapominają o zwykłym człowieku,zapominają do czego zostali powołani.W naszej religii chrześcijańskiej dzieje się żel pod każdym względem.My maluczcy musimy się tego wstydzić.Uważam,że to może zaszkodzić Papieżowi ,to zaszło już za daleko.  Oni nie nie dostosują się do nauk Papieża ,życie w skromności  to nie dla naszych co niektórych prałatów.Biedny byłeś ,jesteś i będziesz ,wyciągasz rękę po pomoc  nie zawsze jest ona przyjęta ,a raczej odtrącona. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~jarekkk 09:35:12 | 2013-05-16
...a może zamiast czepiać się co chwila PAPu i innych serwisów, Deon sam zacząłby publikować pełne teksty papieskich wystąpień, o co zresztą czytelnicy wielokrotnie juz w komentarzach prosili?

Swoją droga, ciekawe ilu duchownych zapozna się z tą homilią Papieża i wyciągnie jakieś wnioski...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

T7HRR 17:44:55 | 2013-05-15
@Piotr Żyłka
Ech.... tytuł pozostał a treść artykułu została wymieniona...
To już chyba lepiej było dac drugi tekst, dla porównia co PAP możne zrobić z papieską homilią...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

makryna 17:13:46 | 2013-05-15
Papież nie rozpowszechnia informacji o tym, że są źli, chciwi czy próżni księża. Nie trzeba tego rozpowszechniać, bo "lud" dobrze o tym wie i łatwo takich księży rozpoznaje. Rozpoznaje także tych oddanych Bogu i człowiekowi.
Księża w kościele, gdzie najczęściej jestem na Mszy, bardzo często proszą o modlitwę (ale i spowiadają długimi godzinami, codzinnie jest homilia itp. itd.) Na brak owieczek i datków nie narzekają.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Beata 17:08:24 | 2013-05-15
KAI czasami a deon najczęściej szuka sensacji. Jedynie TV Trwam nadaje całość, na żywo np. środową audiencję i tam mozna usłyszeć o ochronie życia od poczęcia (do Polaków). Nadal na stronie Radia Maryja jest do obejrzenia i odsłuchania. A co czwartek jest bezpośrednia na żywo transmisja Mszy Św. z Bazyliki Św. Piotra od grobu Błogosławionego Jana Pawła II z kaplicy Św. Sebastiana (w Radio Maryja)

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook